Piyasanın gözü ABD'de

Piyasanın gözü ABD'de .19256
  • Giriş : 06.08.2007 / 08:41:00

Düşük enflasyonun da rüzgârıyla cuma gününü Türkiye'de 1.2750 YTL'den kapatan dolar birkaç saat sonra mortgage kredilerine ilişkin artan kaygı nedeniyle ABD'de 1.2946'ya fırladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cuma günü açıklanan ve yıllık bazda son 38 yılın en düşük seviyesine inen enflasyona rağmen Türk mali piyasalarının haftaya ABD ekonomisine ilişkin artan kaygılar yüzünden sıkıntılı başlaması bekleniyor. Cuma günü Türkiye'de 1.2750 YTL'den kapanan dolar kurunun ABD'ye ilişkin açıklanan ekonomik verilerin moralleri bozması üzerine uluslararası piyasalarda aynı gün geç saatlerde 1.2946 YTL'ye yükseldiğine dikkat çeken bankacılar, bugün dolar kurunun 1.2800 YTL'nin altına inmesini beklemediklerini halen yüzde 17.5'lerde olan gösterge tahvilin faizinin ise binde 2 civarında yükseleceği görüşünde birleşiyor.

ABD borsaları tepetaklak
Borsa analistleri ise geçen haftayı 50.716 puan seviyesinden tamamlayan İMKB açısından 50.700/800 ile 50.000 desteklerinin önemli olduğunu uluslararası piyasalardaki bozulma nedeniyle bu desteklerin test edilebileceğine dikkat çekiyor. Şimdilik zor görünmesine karşın dış rüzgârın derinleşmesi halindeyse bu çok da kuvvetli olmayan destek seviyelerinin kırılabileceğini söyleyen analistler bu durumda 48.500-47.000 dirençlerinin gündeme gelebileceğini öne sürdü.

ABD'de cuma günü açıklanan istihdam verilerinin ekonomiye ilişkin kaygıları artırması yüzünden ABD borsaları Dow Jones ve Nasdaq yüzde 2'nin üzerinde değer kaybına uğradı. ABD'deki şirketlerin altı aylık kârları yüksek çıkmasına rağmen başta mortgage kredilerine ilişkin kaygıların süreceği beklentisiyle haftaya gergin başlanacağını söyleyen bankacılar, "Türkiye'nin temmuz ayı enflasyonu beklentilerden çok iyi geldi. Ancak hafta başında bunun pozitif etkisini göremeyeceğiz gibi görünüyor. ABD ekonomisine ilişkin cuma günkü verilerle artan kaygılar yüzünden Türkiye'de de faiz ve dövizde cuma gününün üzerinde haftaya başlayacağız" dedi.

ABD'de cuma günü 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4.75'den yüzde 4.67 seviyesine geriledi. Bu uluslararası yatırımcıların güvenli liman arayışının sürdüğünü göstermesi açısından önemli. Uzmanlar özellikle hisse senedi piyasasından ve Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkışın göstergesi haline gelen ABD tahvillerindeki değerlenmenin devam edebileceğini öne sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious