Piyasanın moralini Kasım enflasyonu belirleyecek

Piyasanın moralini Kasım enflasyonu belirleyecek.8860
  • Giriş : 02.12.2007 / 10:52:00

ABD ekonomisinin geçen hafta sonuna doğru verdiği olumlu sinyaller, yurtdışı piyasalarda olumlu yönde bir trend değişikliğine neden oldu. Türkiye'nin bu olumlu havadan nasibini ne kadar alacağını ise, 3 Kasım pazartesi günü açıklanacak Kasım ayı enflasyon

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzmanlar, Kasım enflasyonunun beklenenin üzerinde çıkması halinde, Türkiye piyasalarının yurtdışındaki olumlu havadan sınırlı seviyede yararlanacağını bildirdi.

İMKB 100 Endeksi'nin haftayı yüzde 1.94 artışla 54 bin 213 puandan tamamladığını hatırlatan uzmanlar, FED'in 11 Aralık'ta alacağı faiz indirimi kararı dolayısıyla nispeten rahat günler geçiren piyasaların, yılbaşına kadar bu olumlu seyri devam ettireceğini öngördü.

Uzmanların, önümüzdeki dönemde piyasalarda gerçekleşecek olası gelişmelere ilişkin görüşleri şöyle:

"FED, 3 KEZ DAHA FAİZ İNDİRECEK"

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç:

"FED'in 11 Aralık'ta faiz indireceği beklentisi gücünü koruyor. Bu arada 5 Aralık'ta OPEC tarafından petrol üretiminin artırılıp artırılmayacağına karar verilecek toplantı da önem taşıyor. FED'in önümüzdeki dönemde ABD ekonomisinin durgunluğa girmemesi için faiz indirimlerine devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 11 Aralık da dahil olmak üzere, FED'in 3 kez daha 25 baz puanlık indirim yapması bekleniyor. Türkiye piyasalarındaki yükseliş yine yurtdışı piyasalarına bağlı olacak. Ancak, 4. çeyrek rakamlarının açıklanmasına kadar geçecek sürede, yurtdışı piyasalardan çok olumsuz bir haber gelme ihtimali giderek azalıyor. Kasım enflasyonunun olumsuz etkisi ise, Merkez Bankası'nın bu konuda daha önce yaptığı açıklamalar nedeniyle sınırlı olacaktır."

"OLUMLU SEYİR DEVAM EDECEK"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:

"Geçen haftayı yurtdışına odaklı geçiren piyasalar da bu hafta da aynı trend devam edecek. Geçen haftasonuna doğru ABD piyasalarından gelen olumlu haberler, Türkiye piyasalarının da canlanmasına yol açtı. Haftabaşında açıklanacak Kasım ayı enflasyon verilerinin yüksek çıkacağına ilişkin beklenti, faiz tarafında bir tedirginliğe neden olacaktır. İMKB'de yurtdışı piyasalara paralel bir iyileşme görülüyor. FED'in 11 Aralık'taki toplantısı öncesinde, iyimser hava devam edecek."

"KASIM ENFLASYONU BELİRLEYİCİ OLACAK"

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay:

"Uluslararası şirketlerin mortgage ve kredi krizindeki hasarlarını piyasa enstrümanları yoluyla gidermeye çalışması, yurtdışı piyasalarda bir trend değişikliğine neden oldu. Bu trend değişimi piyasalarda büyük bir rahatlama sağladı. FED Başkanı Bernanke'nin faiz indirimine ilişkin açıklamaları da bu rahatlama da etkili oldu. FED'in 11Aralık'ta faiz indirimi kararı vereceğine ilişkin beklenti, Türkiye piyasalarını da olumlu yönde etkiliyor. Ancak, yurtdışı piyasalardaki olumlu havanın Türkiye'yi ne kadar etkileyeceği, Kasım ayı enflasyon rakamlarına bağlı olacak. Eğer enflasyon beklenenin üzerinde çıkarsa, dışardaki olumlu hava Türkiye'ye sınırlı yansıyacaktır. Önümüzdeki hafta endeks, 53.300 destek seviyesi ile 55.800 sınırını deneyebilir. Enflasyonun beklenenden düşük gelmesi halinde faizde 15.50 seviyeleri görülebilir. Dolar kurunda ise bu gidişle yılsonuna kadar 1.17 seviyesi taban olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious