Piyasaya sahte 1 milyon YTL sürdüler

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

İzmir'de bugüne kadar piyasaya yaklaşık sahte 1 milyon YTL sürdükleri ileri sürülen şebekenin 13 elemanı yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'de bir ihbarı değerlendiren Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, zanlıları belirlemek için teknik takip ve istihbarat çalışmasına başladı.

Mali Suçlar Büro Amirliği dedektiflerinin yaklaşık 3 ay süren çalışması sonucu, şebeke elemanlarının, bastıkları sahte 28 bin YTL'yi kısa süre önce Manisa'nın Akhisar ilçesinde piyasaya sürdükleri tespit edildi.

Şebeke elemanlarının İzmir'in çeşitli semtlerindeki adreslerinin belirlenmesinin ardından yakalanmaları için ''eş zamanlı'' operasyonlar düzenlendi. Operasyonda 13 kişi yakalandı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 3 bilgisayar, 2 kalıp makinesi, 5 renkli yazıcı ve tarayıcı, sahte oldukları tespit edilen 5 adet 100 YTL, 1 adet 50 YTL, 30 adet 20 YTL, tabaka halinde basılmış ve henüz kesilmemiş 895 adet 20 YTL, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yazısı ve amblemi bulunan folyolar, sahte para basımında kullanılan boya, tiner, vernik ve kimyasal maddeler ile 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Gözaltına alınan zanlıların yapılan sorgulaması sonucu, bugüne kadar yaklaşık 1 milyon YTL'lik sahte parayı piyasaya sürdüklerinin belirlendiği bildirildi.

Şebeke elemanlarının İstanbul'da bazı kişilerden 400 bin YTL'lik sahte para siparişi aldıkları ve bu parayı basma hazırlığında oldukları belirtildi.

Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 13 zanlı, İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious