Piyasayı operasyon değil yurtdışı çarptı

Piyasayı operasyon değil yurtdışı çarptı.14986
  • Giriş : 17.12.2007 / 10:29:00

Yurtdışı piyasalarda devam eden dalgalanma iç piyasayı da olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle ABD kaynaklı satış dalgasının Asya ve Avrupa'ya yayılması, borsaların kaderini belirliyor. Uzmanlar, Türkiye'nin dünkü Kuzey Irak operasyonunun ise piyasalarda önemli bir etkisinin olmadığı görüşünde.

Cuma günü ABD borsalarında yaşanan sert düşüş bugün Asya ile devam etti. Asya borsaları dördüncü gün üst üste düşerken, özellikle global enflasyopnun dünya genelindeki büyümetyi etkileyeceği ve muhtemel faiz indirimlerini engelleyeceği yönündeki beklentiler önemli rol oynadı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 değer yitirirken, Japon Nikkei endeksi ise yüzde 1.5 değer kaybetti.

BORSA DÜŞÜYOR, DOLAR YÜKSELİYOR

İçeriye baktığımızda ise Avrupa ile birlikte İMKB'de de satışlar geliyor. Borsa açılışın ardından yoğunlaşan satışlarla 54 bin 200 puan seviyelerine gerilerken, endeks yüzde 1.2 değer yitirdi. Dolar ise 1.1850 YTL seviyelerine tırmandı.

Borsadaki düşüşün dış etkenlere bağlı olduğunu söyleyen uzmanlar, dünkü askeri operasyonun ise önemli bir etki yaratmayacağını düşünüyor.

Referans Gazetesi'ne konuşan İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Erdoğmuş, Kuzey Irak'a yönelik askeri harekatın varolan bir durum olduğunu ve piyasalar üzerinde etkili olmasını beklemediğini söyledi. Türkiye'de finansal piyasaların yurtdışındaki ekonomik gelişmelere endeksli olduğunu ifade eden Erdoğmuş, "ABD ekonomisindeki durgunluk rahatsız edici boyutlara ulaşırsa piyasalarda genel bir hareket yaşanır" açıklamasında bulundu.

TEB Yatırım Araştırma Müdürü Ali Kerim Akkoyunlu da Irak'ın kuzeyine yönelik askeri operasyonun, bu hafta piyasalar üzerinde etkili olmayacağını belirtti. Dış koşullar nedeniyle borsada düşüş olabileceğini söyleyen Akkoyunlu, dolarda da bir miktar yükseliş olmakla birlikte, çok büyük bir trend değişikliği beklemediğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious