PJAK ateşkes ilan etti

PJAK ateşkes ilan etti.19151
  • Giriş : 27.04.2009 / 16:50:00

İran'da faaliyet gösteren ve Haraciyan karakoluna yapılan eylemin merkezi bir karar olmadığını açıklayan PJAK, ateşkes ilan etti ve İran'dan da operasyonları durdurmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PJAK son günlerde İran'da yaşanan silahlı çatışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. PJAK'ın şimdiye kadar yürüttüğü tüm siyasi çalışmalarında ve örgütsel çizgisinde, mücadele tarzında halklar arasında barış ve kardeşliği esas aldığı kaydedilen açıklamada, "Bugüne kadar yürüttüğü askeri faaliyetlerini de meşru savunma çizgisine dayalı olarak yürütmektedir. Bilindiği gibi son zamanlarda İran devlet güçlerinin yaptığı operasyonlara karşı meşru savunma temelinde misilleme hakkını kullanmıştı. Bu eylemler tamamen meşru savunma temellinde gelişmiştir. Özellikle son dönemde Kırmanşah, Şaho dağı ve Merivan ilçesinde İran güçleri geniş operasyonlar başlatmıştı ve Doğu Kürdistan'ın farklı yerlerinde operasyon hazırlıkları içindedir. Operasyonlara karşı parti güçlerimiz misilleme eylemleri gerçekleştirmiştir. Misilleme eylemlerimiz resmi olarak üstlenmiş ve kamuoyuna açıklanmıştır. Bu temelde Rawanser ve Pawa arasında yer alan Haraciyan karakoluna yapılan eylem Partimizin merkezi bir kararı doğrultusunda olmamıştır. Yerel birimlerimizin kendi inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda İran askeri güçlerinin yoğun kaybı yanında, bizim de 5 arkadaşımız yaşamını yitirmiştir. Aynı zamanda Meriwana bağlı Bayramawa mıntıkasında bir çatışma yaşanmıştır. PJAK olarak bu çatışmayla hiçbir alakamız yoktur" denildi.

KCK ÇAĞRISINI UYGUN BULUYORUZ

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bu çatışmalar sonrasında Koma Civaka Kürdistan (KCK) Başkanlığı tarafından barış ve huzur ortamının yaratılması için misilleme eylemlerimizi durdurulmasını istemişti. Bu çerçeve de PJAK olarak KCK'nin yaptığı çağrısını uygun buluyoruz. İran devletinin de şuanda yaptığı operasyonlarını durdurması ve yeni operasyon hazırlıklarına son vermelidir. Halka karşı uyguladığı şiddete son vermeli ve bu temelde Kürt bölgelerindeki yeni karakol yapımlarına durdurmalıdır.

Eğer olumlu bir yaklaşım ortaya çıkarsa, bu yeni bir siyasal süreç için olumlu bir adım olacaktır. Özellikle İran'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittiği bir süreçte İran halklarının yaşadığı sorunların çözümü için tarihsel bir fırsat olacaktır. Bu temelde bütün sorunları çözümü için diyalog ve demokratik yolların en uygun yöntem olduğunu kanaatindeyiz. Böyle bir çözüm yöntemine her zaman destek ve açık olduğumuzu belirtiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*