PKK, 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 1 ton patlayıcı kullandı

PKK, 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 1 ton patlayıcı kullandı.13191
  • Giriş : 02.07.2007 / 11:18:00

Bire bir çatışma yerine vurkaç yöntemini seçen PKK, 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 1 ton patlayıcı madde kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 4 PKK'lının, onlarca Mehmetçiğin şehit olmasına sebep olan mayınların Kuzey Irak'tan getirildiğini iddia etmesi, dikkatleri terör örgütünün patlayıcılarına çevirdi.

Bire bir çatışma yerine vurkaç yöntemiyle güvenlik güçlerine zarar vermeye çalışan terör örgütü PKK, 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 1 ton patlayıcı madde kullandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde araziye mayın döşeyerek mücadele veren teröristlerin en büyük silahı patlayıcı maddeleri.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 2006 yılında güvenlik güçleri tarafından PKK'ya karşı yürütülen operasyonlarda ele geçirilen Irak menşeli patlayıcı miktarının güvenlik güçlerinin çalışmaları neticesinde toplam 2 tona ulaştığını açıklamıştı.

Terör örgütü, 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde ise 211 patlayıcı madde ve mayın kullanma olayı gerçekleştirdi.

Güvenlik güçleri bu olayların 133'ünü patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirerek teröristlerin hedefine ulaşmasını engelledi. Patlayıcılarla sivil asker dinlemeden zarar vermeye çalışan teröristler ise, 78 adet patlayıcı olayı gerçekleştirdi.

Bu olaylarda 35 adet anti personel mayın, 3 adet tuzaklanmış anti tank mayını; 91 adet tuzaklanmış mühimmat (Muhtelif) kullanıldı.

Askeri birlikler tarafından patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen 133 olayda ele geçirilen patlayıcı madde cins ve miktarları ise şöyle: TNT 44.5 kilogram; A-4 Plastik Patlayıcı Madde 103 kilogram; C-4 Plastik Patlayıcı Madde 55.3 kilogram; C-3 Plastik Patlayıcı Madde 2.5 kilogram; Amonyum / Potasyum Nitrat 589 kilogram.

Güvenlik güçleri tarafından patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen toplam miktar 794,3 kilogram oldu.

Terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 78 patlayıcı olayında kullanılan patlayıcı madde miktarı tahminen 258 kilogram oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre terör örgütü 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde eylemler için toplam 1 ton 52 kilo 3 gram patlayıcı kullandı.

Güvenlik güçleri bölgeye döşenen yüzlerce mayını önceden farkederek imha ederken; örgütünün anti-tank tipi uzaktan kumandalı mayın kullanımı ise hem sivil hem de askeri kayıplarda başı çekiyor.

PKK, uzaktan kumandalı ve basmalı olmak üzere iki türlü mayın kulanıyor. Mayınlara A-4 ve C-4 patlayıcıları da konulduğu için tahribat gücü yüksek oluyor.

Terör örgütü, araziye döşediği mayınların dedektörle tespit edilmemesi için üzerine lastik parçası koyuyor. Mayınlar, bir-iki kilometre mesafeden telsiz veya telefonla patlatılabiliyor. Terör örgütünün bölgeye ne kadar mayın döşediği bilinmiyor. Teröristler TNT kalıplarıyla etkisi artırılan ve uzaktan kumanda ile patlatılan mayınları tercih ediyor.

PKK'ya yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren güvenlik güçleri en çok kaybı, çatışmalarda değil, örgütün arazi ve yol kenarlarına döşediği mayınlar yüzünden veriyor.

2007 yılının ilk 6 aylık dönemindeki terör olaylarında şehit olan 67 askerin 34'ü teröristlerin döşediği mayınların patlaması sonucu şehit oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious