PKK, ABD'nin uyuşturucu kaçakları listesinde

PKK, ABD'nin uyuşturucu kaçakları listesinde.12026
  • Giriş : 31.05.2008 / 08:30:00

ABD Başkanı George W. Bush'un, terör örgütü PKK'yı Başkanlık Yabancı Uyuşturucu Kaçakçıları listesine aldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Kongra-Gel olarak da bilinen PKK ile birlikte, İtalya'dan Ndrangheta örgütü ve Meksika'dan Beltran Leyva örgütünün de Başkanlık Yabancı Uyuşturucu Kaçakçıları listesine alındığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, aralarında Türkiye'den Cumhur Yakut'un da bulunduğu 4 kişinin, uluslararası uyuşturucu kaçakçıları listesine alındığı belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında, listeye alınan kişi ve örgütlerin, Yabancı Uyuşturucu Kaçakçıları Yasası çerçevesinde kimi yaptırımlara tabi olacakları vurgulandı.

Açıklamada, listede yapılan son düzenlemeyle ABD Başkanı'nın, uyuşturucu kaçakçılarını yakalamak için mümkün olan her önlemi alma, operasyonlarını engelleme, uyuşturucu ticaretinin Amerikalılar ve tüm dünya halklarına verdiği zararı durdurma ve uyuşturucu kaçakçılarının teröristleri desteklemesini önleme kararlılığını sergilediği belirtildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, bu kişi ve örgütlerin bulunduğu ülkelerin hedef alınmadığı özellikle vurgulandı.

Uyuşturucu Kaçakçıları Yasası, 1999 yılı aralık ayından beri uygulanıyor. Yasa, yabancı uyuşturucu kaçakçılarını, onların örgütlerini ve tüm dünyadaki kollarını hedef alıyor. Yasa gereğince bu örgüt ve kişiler, Amerikan mali sistemini, ticaret ve havale işlemlerini hiçbir biçimde kullanamadığı gibi, Amerikan şirketleri ve Amerikalı kişilerle de iş yapması engelleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious