PKK, atılan öğrencilerin peşinde

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın, çeşitli nedenlerle okuldan atılan öğrencileri kullanarak, üniversitelerde eylem gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lise ya da üniversite eğitimi sırasında okuldan uzaklaştırılan öğrencileri kullanarak örgüte eleman toplayan, eylemler düzenleyen örgütün Diyarbakır Dicle Üniversite'sinde bugüne kadar 10'a yakın öğrenciyi bu şekilde kullandığı ortaya çıktı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde 2 gün önce yapılan ve DTP'nin girişimleriyle PKK'nın ilan ettiği ateşkesi destekleyen öğrenci yürüyüşünde, bir gerçek daha ortaya çıktı. Üniversite yerleşkesinde yapılan ve 500'e yakın öğrencinin katıldığı eylemde aldığı görüntüleri inceleyen Diyarbakır polisi, bazı öğrencilerin üniversiteyle ilgisi olmadığını belirledi.

Öğrenciler, Fen Edebiyat Fakültesi'nden Tıp Fakültesi önüne kadar yaptığı yürüyüşte terörist Öcalan lehine sloganlar atarak, söz de ateşkesin desteklenmesi çağrısında bulunmuştu.

Eylemi takip eden güvenlik görevlilerine 'Polis dışarı, üniversite bizimdir' sloganını atan öğrenciler arasında bazılarının okuldan 2 - 3 yıl önce uzaklaştırıldığı, bazılarının da üniversitede kaydığı olmadığı belirlendi.

Dicle Üniversite Rektörlüğü'nün yerleşkenin çeşitli yerlerine koyduğu kameralardan da yararlanan polis, eylemde öğrencilere slogan attıran, harekete geçiren kişilerin üniversitede isimlerine ulaşamadı. Aynı kişilerin Diyarbakır'da farklı tarihlerde yapılan eylemlere göründüğünü belirten polis, kişilerin provokatör olabileceğini belirtiyor.

Diyarbakır'da yaklaşık 500 öğrenci PKK terör örgütü tarafından 1 Ekim ilan edilen ateşkesi desteklemek için yürümüş, PKK sempatizanı öğrenciler, yürüyüş boyunca terörist başı Öcalan lehine slogan atmıştı.

Öğrenciler yürüyüşün sonunda ateşe tapan Zerdüşt'e," Zerdüşt ve onun gibi özgürlük kahramanlarına selam olsun" diyerek sessizce zafer işareti yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious