PKK, bölgeden tasfiye mi ediliyor?

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

İnternette PKK Güney Kürdistan'ın yolunu tıkıyor tartışması yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan,'ın 'Somut sonuçlar alacağız' sözlerinden sonra cevaplar gecikmedi. Türkiye'nin mesajlarının sertliği önceki tartışmaların aksine, kararlı siyasi sonuçları ortaya koymaya gebe.
Türkiye-Irak-ABD 'üçlüsünün bir kez daha aylarca sürecek harekât tartışmalarına kilitlenmesi bekleniyordu. Ama bu kez beklenen olmadı. 'Harekete geçin yoksa sınır ötesi operasyon seçeneğini devreye sokarız' mesajları güçlü sesle dile getirilmeye devam edildi. Önce ABD, somut adımlar atılacak mesajını verdi, sonra da Kürt kökenli Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, 'PKK'nın Iraklı bir unsur olmadığını Irak'ta faaliyet gösteremeyeceğini' dile getirdi. Neçirvan Barzani'nin terör örgütünün lideri Murat Karayılan ile Erbil'de görüştüğü ve PKK'nın Kuzey Irak'tan çekilmesini istediği haberleri ise tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin PKK'ya yönelik tepkileri internet sitelerindeki tartışma forumlarının ana konusunu oluşturuyor. Kürt marjinali sitelerdeki tartışmalar, PKK'nın Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin geleceğini tehlikeye attığı yorumları ağırlık kazanırken, "PKK'nın Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulması için kendini feshetmesi gerektiği" iddia ediliyor. Hasan kod adlı bir yorumcuya göre, "PKK, Güney Kürdistan'ı (Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi) tehlikeye atmaktan vazgeçmeli ve Kuzey Irak'tan çekilmeli". Dersim Sher rumuzu ile yazan diğer bir yorumcu ise, Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin PKK'ya yönelik operasyona katılması halinde bütün saygınlığını kaybedeceğini ve uzun vadede en büyük zararı yine bu yönetimin göreceğini iddia ediyor. Baran rumuzu ile yazan diğer bir yorumcu ise PKK'nın Türkiye sınırlarından çekilmesini ve bunu deklare etmesinin gerekli olduğunu kaydediyor. Bunun Türkiye'nin Kuzey'e bir harekât düzenlemesini engelleyeceğini dile getirilen yorumda PKK'nın aksi durumda ihanet içinde olacağını iddiasında bulunuluyor. Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin ABD'nin isteklerine boyun eğmek zorunda olduğunu belirten diğer yoruma göre ise, PKK zaten Kürt hareketi duruşu sergilemiyor.

Türkiye'de bütün kurumların üzerinde uzlaşı gösterdiği sınır ötesi harekât seçeneğinin, sınırın güneyinde bambaşka tartışmaların alevlenmesine gebe olduğu görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious