PKK, eylemlerine devam ediyor

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk ve PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın açıklamasının ardından PKK, 1 Ekim'den sonra ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PKK yöneticilerinin duyurduğu ateşkes netlik içermiyor. Açıklamadaki, "Atılacak adımlara ve yaşanacak gelişmelere bağlı olarak ateşkes süreci devam edecek." ifadeleri ateşkesin uzun soluklu olmadığının bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon yapılmadıkça silah kullanılmayacağı belirtilen açıklamada, "Lojistik ve tedbir amaçlı doğal hareketlilik dışında askeri amaçlı bir hareketliliğin olmayacağı, eylemleri ateşkes durumuna göre yeniden düzenleneği" ifade edildi.

PKK'ya bağlı tüm güçler için bu kararın bağlayıcı olduğu, hiç kimsenin zorlayıcı bir tutum içine girmeyeceği ve her gücün sürecin başarısı için çaba içinde olacağı kaydedildi.

PKK ateşkes ilanında mayınlar konusunda ise bir açıklama yapmadı. Tüm bu açıklamalara rağmen, ateşkesin üzerinden 1 gün geçmeden örgüt eylemlerine başladı.

Muş merkeze bağlı Kızılağaç bölgesinde dün, güvenlik güçlerinin bulunduğu bir mevziiye saldırarak ateş açan teröristlere, ateşle karşılık verilmesi üzerine çıkan çatışma sonucu teröristler kaçarak uzaklaştı.

Mardin'in Ömerli ilçesi dağlık arazisinde yapılan arama ve tarama faaliyeti esnasında ise 2 PKK / KONGRA-GEL terör örgütü mensubu ile çıkan çatışma sonucu 1 terörist öldürüldü.

Ölen teröristin üzerinden ve sırt çantasından; 1 adet kaleşnikof marka tüfek, 5 adet şarjör, 1 adet dürbün, 1 adet el telsizi, 1 adet el bombası, 1 adet tabanca, 150 adet fişek, 26 adet tabanca fişeği, 200 gr. C-4 ile bir miktar gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyonlara devam ediliyor.

Terör örgütü önceki dönemlerde de yaptığı ateşkes ilanlarında saldırılarına devam etmişti. Yaptığı birçok eylemle, güvenlik güçlerinin şehit olmasına sebep olmuştu. Özellikle PKK'nın bölgeye döşediği mayınlar ise, tehlike oluşturmaya devam ediyor.

Türkiye'de sadece 2004-2005 yılları arasında anti personel mayın nedeniyle 52'si asker 76 kişi öldü ve 229'u asker 340 kişi de yaralandı. "Landmine Monitor 2005 Raporu"na göre ise Türkiye'de 2004 stoklarına göre 2 milyon 973 bin 481 anti personel mayın bulunuyor.

Rapora göre Türkiye'de 2004-2005 yıllarında mayın nedeniyle 24 sivil öldü, 111 sivil yaralandı. Aynı dönemde 52 asker ölürken, 229 asker yaralandı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Günyazı / Üstünağaç Mahallesinde ise 1 terör örgütü mensubu, güvenlik güçlerine silahsız olarak teslim oldu. Teslim olan kişi adli makamlara teslim edildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious