PKK, kan kaybediyor!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Militanlar, PKK terör örgütünden gruplar halinde kaçıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK'lı militanların 4-5 kişilik gruplar halinde kaçarak, terörist örgütten kopanların bulunduğu Süleymaniye'nin Seyidsadık kasabasındaki kampa yerleştikleri kaydediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ağır kayıplar verdirdiği PKK terör örgütü, militanlarının kaçmasıyla da güç kaybetmeye devam ediyor.

Geçen hafta başında 28 yıllık militanı 'Sarı İbrahim' kod adlı Ramazan Toptaş'ın infaz edilmesinin ardından örgütten kopmaların arttığı belirtiliyor.

PKK'dan ayrılanların web sitesi olan 'nasname.com' "Kandil Dağı'nda özellikle son 'Sarı İbrahim' olayından sonra, militanlar içerisinde son dönemin en büyük kopuşları yaşanmaktadır" iddiasına yer verdi.

PKK terör örgütünden 4-5 kişilik gruplarla kaçan militanların Süleymaniye bölgesindeki Seyidsadık kasabasında bulunan ve PKK'dan kopan kişilerin bulunduğu kampa yerleştikleri ifade ediliyor.

Seyidsadık kampının en hareketli dönemlerini yaşadığının altı çizilirken, kaçan militanların Federe Kürt Hükümeti tarafından bu kampa yerleştirildiği kaydediliyor. Nasname'nin haberinde "Daha önceki kopuşlar kişisel olurken son 4 gün içerisindeki kopuşların 4-5 kişilik gruplar halinde olması ise dikkat çekiyor." denildi.

Bölgedeki istihbarat birimlerine dayandırdığı haberlerde "ABD Silahlı Kuvvetleri'nin Kuveyt sahasında tahminen 2 ve 3 bin kişilik özel bir kara operasyon gücünü örgütlüyor. Bu güç hala eğitim aşamasında ve muhtemelen PKK güçlerine yönelik yapılacak bir operasyonun hazırlığı içerisinde" bilgilerine yer verdi.

Diğer taraftan sadece son bir ayda PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından kaçan 27 militanın Habur Sınır Kapısı'ndaki Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı'na teslim olduğu öğrenildi.

Ayrıca yine 3 aylık Bahar Operasyonları döneminde baskı ve insanlık dışı uygulamalardan dolayı örgütten kaçan 16 PKK'lı terörist de teslim oldu.

Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü görüşmelerden sonra kuzeydeki yerel Kürt yönetimi, terör örgütü PKK'dan ayrılanları Dohuk kenti yakınlarındaki bir kampta toplama kararı almıştı.

Gıregewre bölgesindeki sözkonusu kampa yaklaşık 2 bin 300 kişinin getirilebileceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious