'PKK, siyasi çözüm bulunana kadar dağlarda olacaktır!'

'PKK, siyasi çözüm bulunana kadar dağlarda olacaktır!'.15872
  • Giriş : 21.11.2007 / 04:26:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 02:32:34

K.Irak Bölgesel Kürt Yönetimi: 'PKK, siyasi çözüm bulunana kadar dağlarda olmaya devam edecektir'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AMERİKA'da bulunan Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümetinin Başbakan Yardımcısı Ömer Fettah PKK'ya karşı son zamanlarda bazı önlemler aldıklarını savunurken dağıttığı konuşma metninde, "Kürtler'in tek dostu dağlardır. Aynı şey PKK hakkında da söylenebilir. Sınırdaki dağlar yıllardır PKK'ya barınak olmuştur ve siyasi bir çözüm bulunana kadar da olmaya da devam edecektir" dedi.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre Washington'daki Amerikan Barış Enstitüsü'nde konuşan bölgesel hükümetin Başbakan Yardımcısı Ömer Fettah, Türkiye ile çok iyi ilişkiler istediklerini ve Saddam yönetimi sırasında Ankara'dan kendilerine kendilerine uzatılan yardım elini asla unutamayacaklarını söyledi. Türkiye'ye olan minnettarlıkları karşılığında terör örgütü PKK'ya karşı bazı önlemler aldıklarını belirten Fettah bu önlemleri `Kuzey Irak sınırları içinde PKK'ya geçiş izni vermeme', `PKK ile ilişkisi olan siyasi partilerin kuzey Irak'ta faaliyet göstermesi ve büro açmasını yasaklama' olarak sıraladı.

Terör örgütü PKK'ya lojistik destek sağlamadıklarını ve bundan sonra da sağlamayacaklarını anlatan Fettah, karşı oldukları PKK tarafından gerçekleştirilen şiddet olaylarını kınadıklarını belirtti.

PKK sorununun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini öne süren Başbakan Yardımcısı Fettah, aksi takdirde Kürt, hem de Türk halklarının zarar göreceğini söyledi. Soruna barışçı çözüm bulmaya çalışacaklarını vurgulayan Fettah uluslararası toplumun da desteğini memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti. Amerika'nın Sesi Radyosu Fettah'ın Amerikan Barış Enstitüsü'nde yaptığı konuşmanın basına dağıtılan yazılı metninde yer alan bazı ifadeler dikkat çektiğini bildirdi. Yazılı metinde Kuzey Irak'taki dağlık bölgeyi karış karış kontrol edemeyeceklerini belirten Ömer Fettah, Türk ordusunun yıllardır baş edemediği PKK'nın yok edilmesinin kendilerinden istenmesinin yanlış olduğunu savundu. PKK'ya karşı ellerinden geleni yaptıklarını, daha da fazlasını yapmaya devam edeceklerini öne süren Fatah, "Kürtler'in tek dostu dağlardır. Aynı şey PKK hakkında da söylenebilir. Sınırdaki dağlar yıllardır PKK'ya barınak olmuştur ve siyasi bir çözüm bulunana kadar da olmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, olası sınır ötesi operasyon hakkındaki düşünceleri sorulduğunda ise Türkler'in böyle bir eylemde bulunmayacaklarını umduklarını söyledi. ABD yönetimine Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuna karşı çıktığı için teşekkür eden Fettah böyle bir operasyonun şiddeti körükleyeceğini ve hem Türkiye hem Amerika açısından sorun doğuracağını öne sürdü.

Bölgesel Kürt yönetimin Başbakan Yardımcısı Ömer Fettah bir soru üzerine Kerkük'ü Kürtleştirmeye çalışmadıklarını ancak referendum halinde Kerkük'ün Kürt Yerel Yönetiminin bir parçası olmasını isteyenleri desteklediklerini belirtti. Fettah sanılanın aksine kendilerinin Irak federsyonunun bir parçası olarak kalmak istediklerini ve Irak'ın bölünmesini desteklemediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious