PKK, terör eylemlerinden bir an önce vazgeçmeli!

PKK, terör eylemlerinden bir an önce vazgeçmeli!.33103
  • Giriş : 16.11.2007 / 03:37:00

Almanya Meclisinin bir üyesi; '' PKK terör eylemlerinden bir an önce vazgeçmeli'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman Meclisi bugünkü oturumunda, 'Sınır Ötesi' operasyonunu oyladı

Alman Meclisi bugünkü oturumunda, Sol Parti tarafından ''Türkiye'nin Irak'a askeri müdahalesi önlenmeli'' başlığıyla sunulan karar tasarısını görüştü.

Konuşmalardan sonra yapılan oylamada, bu karar tasarısı, sadece Sol Partili milletvekillerinin oylarına karşı diğer tüm parti üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, mecliste yaptığı konuşmada, PKK'nın şiddete baş vurmasının hiç bir şekilde haklı gösterilemeyeceğini belirterek, teröre karşı mücadelenin yasal olduğunu kaydetti.

Sol Parti Milletvekili Hüseyin Kenan Aydın, Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik olası bir müdahalesinin krizi çözmeyeceğini savundu.

Birlik partileri (CDU/CSU) meclis grubu üyesi Ruprecht Polenz ise, '' PKK terör eylemlerinden bir an önce vazgeçmeli'' dedi.

PKK'nın Almanya'da şantaj yoluyla para toplamak gibi çok sayıda terör eyleminde de bulunduğuna dikkati çeken Polenz, '' Türk hükümeti öldürülen 100'den fazla askerden dolayı büyük baskı altında. Kuzey Irak'taki yerel hükümet de, PKK'nın terör saldırılarıyla Türkiye'nin Irak'a çekilmeye çalışılmasını önlemesi lazım'' diye konuştu.

Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Werner Hoyer de, ''Mecliste hiç kimsenin Türkiye'nin bir müdahalesini istediğini sanmıyorum, ancak PKK da şartsız olarak silahları bırakmalı. Küçük bir silahlı grubun Türkiye sınırlarından içeriye sızarak terör eylemleri düzenlemesi kabul edilemez. Irak'ın bütünlüğünün korunması için hepimiz çaba harcıyoruz. PKK'nın bunu bozmaya çalıştığı göz ardı edilmemelidir. PKK'nın Almanya'da da eylemlerini artırma tehlikesiyle de karşı karşıyız. Yani bu örgütü ve faaliyetlerini yanlış değerlendirmemeliyiz'' dedi.

Hoyer, Türkiye'nin AB üyeliğinin olası müdahaleyle birlikte ele alınmasına da karşı olduğunu kaydederek, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesinde Almanya ve Avrupa'daki diğer ortaklarından destek beklemekte haklı olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious