PKK, Türk hava sahasını kullandı

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

PKK/Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar’ın Avrupa’dan Kuzey Irak’a, Türkiye hava sahası üzerinden gittiği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Kürdistan Havayolları’nın hava sahasını kullanmasına izin vermezken Alman Hamburg Uluslararası Havayolları Kürdistan Havayolları adına uçuşları gerçekleştiriyor.

Türkiye Almanya ve Irak'tan Aydar'ın tutuklanarak iadesini isterken ABD’nin de Almanya ve Belçika nezdinde iki kere girişimde bulunarak “tutumunuzu sertleştirin” talebinde bulunduğu öğrenildi.

AB’nin terör listesinde yer alan PKK/Kongra-Gel’in Başkanı Zübeyir Aydar İsviçre’den aldığı siyasi mülteci statüsü ile Belçika’da özgürce ikamet ederken, şimdi de seyahat serbestisinden Kuzey Irak’a bizzat giderek, PKK ile temaslarda bulunmak üzere yararlanıyor.

Edinilen bilgilere göre “örgüt faaliyetlerinin izlenmesi” amacıyla bir çok istihbarat örgütü tarafından takip edilen Aydar’ın son dönemlerde sık aralıklarla Frankfurt havaalanına giderek Kürdistan Havayolları ile Erbil’e uçtuğu belirlendi. 25 Nisan 2005 tarihinde KDB Lideri Mesud Barzani tarafından açılışı yapılan Erbil Havaalanı’na inen uçaktan çıkan Aydar, terör örgütü üyeleriyle yaşam alanı buldukları Kuzey Irak’ta görüşmeler gerçekleştirdi. Kandil Dağı’ndaki PKK’nın kampına da giden Aydar’ın gerçekleştirdiği temaslar hakkında bilgi verilmezken bu seyahatlerinin güzergahı dikkat çekti.

GÜZERGAH: TÜRK HAVA SAHASI

Kürdistan Havayolları aralarında Aydar’ın bulunduğu yolcularını Türk hava sahası üzerinden Erbil’e ulaştırıyor. Iraklı Kürt Liderlerin ısrarlı girişimlerine karşın Türkiye Kürdistan Havayollarına Türk hava sahasını açmazken, Aydar’ın da tercih ettiği bu uçuşlar konusunda dikkat çekici bir oyun yapıldığı ortaya çıktı. Türkiye’den uçuşları için izin koparamayan Kürdistan Havayolları internet sitesinde bu uçuşları nasıl gerçekleştirdiğini şu sözlerle anlattı:

"Türk hava sahasından geçme iznimiz olmadığı için Frankfurt-Erbil uçuşu Kürdistan Havayolları tarafından organize edilirken Alman Hamburg Uluslar arası Havayolları tarafından gerçekleştirilmekte.”

ANKA’nın Kürdistan Havayolları’nın Frankfurt ofisinden ulaştığı bir yetkili ise uçuşlar konusunda şu bilgileri verdi:

“Türkiye izin vermediği için uçuş izni verilen Alman şirket bizim adımıza uçuşları gerçekleştiriyor. Pazartesi ve Çarşamba günleri gerçekleştirilen uçuşlarımız sezon değişikliği nedeniyle önümüzdeki ay itibariyle tek bir güne indirilecek. Kürdistan Havayolları şuanda sadece Frankfurt-Erbil arasında uçuş gerçekleştiriyor.”

TÜRKİYE VE ABD'DEN GİRİŞİMLER

Ankara, İsviçre’ye terör örgütü üyesi Aydar’ın mülteci statüsüne son verilmesi için girişimlerini sürdürürken, Aydar’ın yaşadığı Belçika’ya da “Terör örgütü faaliyetlerine izin verilmemeli” yönündeki taleplerini iletiyor. Türkiye hem Almanya hem de Irak nezdinde de girişimde bulunarak Aydar'ın tutuklanarak iade edilmesini istedi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Avrupa’da PKK’ye yönelik desteğin kesilmesi için Türkiye’ye yardım taahhüdünde bulunan ABD yönetimi de Almanya ve Belçika nezdinde iki kez girişimde bulunarak örgüt mensupları ve faaliyetleri üzerinde daha etkin baskı kurulmasını “tutumunuzu sertleştirin” beklentisiyle dile getirdi.

"AYDAR'IN SEYAHATLERİ ENGELLENEMİYOR"

Dışişleri kaynakları Türkiye'nin Aydar'ın tutuklanması için tüm taraflarla görüşmelerini sürdürdüğünü söyledi ve şunları kaydetti: "Bir teröristin siyasi mülteci statüsünden yararlanması kabul edilemez. Bu statüsü nedeniyle seyahat özgürlüğü de gayet tabi kısıtlanamıyor. Gerekli tüm belge ve dökümanlar tüm taraflara verilmiştir. Beklentimiz Aydar'ın tutuklanması ve Türkiye iade edilmesi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious