PKK, Türkiye ile Amerika'yı birbirine düşürmeye çalışıyor

PKK, Türkiye ile Amerika'yı birbirine düşürmeye çalışıyor.15086
  • Giriş : 09.06.2007 / 09:36:00

İngiliz The Economist, Türkiye'de askerin rolünün konu edildiği iki ayrı makaleye yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saygın haber dergilerinden İngiliz The Economist, dün yayınlanan son sayısında Kuzey Irak'a muhtemel operasyon ile Türkiye'de askerin rolünün konu edildiği iki ayrı makaleye yer verdi.

"Girmek ya da girmemek" başlıklı yazıda, terör örgütü PKK'nın son zamanlarda artan saldırılarının operasyon konusunda hükümet üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çekiliyor. Washington'un böyle bir operasyona karşı çıktığı vurgulanan makalede şu değerlendirmeye yer veriliyor: "Amerikalılar Türklerin, Iraklı Kürtleri kullanarak, onların yardımıyla PKK'yla barış yapmasını tercih ediyor. PKK ise Türk askerini Irak'ın içine çekmek istiyor. Çünkü bir kaynağın söylediğine göre, 'Bu, Türkiye ile ABD arasında çatışmayı tetikleyebilir.' Bu da AB'yi hayal kırıklığına uğratacaktır."

Economist, makalesinde, Türkiye'de tırmanan Amerikan karşıtlığının ana sebebinin PKK'ya karşı adım atılmaması olduğuna da işaret ediyor. "Birkaç PKK elebaşısının yakalanması meseleyi düzeltebilir." diyen dergi, Iraklı Kürtlerin de PKK ile mücadelede gönülsüz olduklarını belirtiyor. Economist'e göre, bunun arkasında Kürt liderlerin, 'Irak'taki yarı bağımsız statülerinin Türkiye tarafından tanınması konusunda PKK'yı pazarlık kozu olarak görmeleri' yatıyor.

Yazıda, askerin sınır ötesi operasyon konusunda hükümetten talep beklentisi de, "Irak'a saldırı düzenlenmesi için hükümetin onay vermesinde ısrar ederek, şiddetin vebalini Amerikalılara, Iraklı Kürtlere ve Başbakan Erdoğan'a yıkıyorlar. Her verilen kayıp, Erdoğan'ın milliyetçi oyları kaybetmekle karşı karşıya kalması demek... Ancak kapsamlı bir harekât yetkisi verirse, Türkiye bataklığa saplanıp yeni düşmanlar edinebilir." şeklinde yorumlanıyor.

'Askerî manevralar' başlığını taşıyan diğer makalede ise 27 Nisan'daki 'siber darbe' ile 'Türkiye'de darbe günleri artık geride kaldı' düşüncesinin yerle bir olduğu belirtiliyor. Makalede, AB reformlarıyla gücü 'budanan' ordunun etkisini daha da kaybedeceği yönündeki endişelerin bazı generalleri Avrupa Birliği'nin en sert karşıtları haline getirdiği ileri sürülüyor. ABD karşıtı görüşlerin patladığı 2003'teki 'çuval' hadisesinin ardından Türk ve Amerikan ordusu arasında yeniden güven tesis edilemediğini savunan Economist, "Ordunun Batı karşıtı duruşu, Amerika'nın Irak'taki tutumundan ve AB'nin üyelik konusundaki kararsızlığından midesi bulanan sıradan Türk vatandaşları nezdinde destek buluyor. Ancak Ordu, vatandaşlarının sempatisine sahip olmayı sürdürmek istiyorsa, zamana ayak uydurmalı. seçim sonuçlarına, her ne olursa olsun, saygı göstermek şu an karşılarındaki en zorlu sınav." diye yazdı.

New York Times gazetesinin dünkü başyazısında da, 'Irak'taki büyük bir askeri operasyonun, Türkiye'yi PKK'nın yapabileceklerinden çok daha fazla olumsuz etkileyecek bir dizi bölgesel savaşı ve yeni gruplaşmaları tetikleyebileceği' uyarısında bulunuldu. Fransız Le Figaro ise operasyon söylentilerinin bölgedeki gerilimi arttırdığını belirtirken bölgede herhangi bir askerî hareketin Irak ve ABD' ye baskı biçiminde yorumladığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious