PKK, Türkiye'ye patlayıcı madde geçirmekte zorlanıyor

PKK, Türkiye'ye patlayıcı madde geçirmekte zorlanıyor.18990
  • Giriş : 21.01.2008 / 01:15:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 00:13:14

Sınırda güvenliğin artması ile terör örgütü Türkiye'ye patlayıcı madde geçirmekte zorlanmaya başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyetinde, terör örgütü mensuplarına ait 6 kaleşnikof, bu silahlara ait 6 şarjör ve 180 fişek ele geçirildi.

Bu arada, sınırdaki güvenliğin artması sebebiyle terör örgütü komşu ülkelerden Türkiye'ye patlayıcı madde geçirmekte zorlanmaya başladı.

Güvenlik güçlerinin operasyonları karşısında çaresiz kalıp patlayıcılara yönelen terör örgütü PKK'nın yeni gözdesi Amonyum/Potasyum Nitrat. Terör örgütü, son bir hafta içinde eylemlerinde 12 kilo Amonyum/Potasyum Nitrat kullandı.

12-18 Ocak 2008 tarihleri arasında teröristler toplam 3 adet patlayıcı madde ve mayın kullanma olayı gerçekleştirdi. Terör örgütünün kurduğu 3 tuzak, güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirildi. Teröristlerin, patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen tuzaklarda toplam 12 kilogram Amonyum/Potasyum Nitrat kullandığı belirlendi.

Sınırdaki güvenliğin artması sebebiyle terör örgütü komşu ülkelerden Türkiye'ye patlayıcı madde geçirmekte zorlanmaya başladı. Terör örgütü, hazır patlayıcıların yerine hem daha ucuza hem de herhangi bir bayiden kolayca temin edebileceği yüksek azotlu amonyum nitrat gübreye yöneldi. Geçtiğimiz yıl 1 ton 361.5 kilogram Amonyum/Potasyum Nitrat kullanan terör örgütü, 2008 yılında da canice eylemlerine devam etti.

1-18 Ocak 2008 tarihleri arasında teröristler toplam 7 patlayıcı madde ve mayın kullanma olayında 652 kilogram Amonyum/Potasyum Nitrat kullandı. Teröristler, yine bu tarihler arasında yaptığı eylemlerde 3 kilo TNT, 3.1 kilo C-4, 4.1 kilo da C-3 plastik patlayıcı kullandı. Tuzaklanmış mühimmat (Muhtelif) ise 2 adet. Şimdiye kadar terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen patlayıcı madde ve mayın kullanma olayı gerçekleşmedi.

Yüksek azotlu gübreyle yapılan insanlık dışı eylemler ilk olarak, 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerindeki intihar saldırılarında yapılmıştı. Neve Şalom ve Beth İsrael sinagogları, İngiltere Başkonsolosluğu ve HSBC Bank saldırılarında 57 kişi hayatını kaybetmişti.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyetinde, terör örgütü mensuplarına ait 6 kaleşnikof, bu silahlara ait 6 şarjör ve 180 fişek ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious