PKK, Türkiye'ye yeni sızma noktası buldu!

PKK, Türkiye'ye yeni sızma noktası buldu!.10334
  • Giriş : 14.08.2008 / 17:37:00
  • Güncelleme : 14.08.2008 / 17:37:23

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçen teröristler, bölgedeki operasyonlar artınca İran sınırını kullanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölücü terör örgütü PKK militanları Türkiye'ye yeni giriş noktası olarak İran üzerinden Van'ı tercih ediyor. Daha önce Kuzey Irak'tan giriş yapan teröristlerin askerî hareketliliğin artması ve operasyonların yoğunlaşması ile İran'a kaydıkları belirtiliyor.

İstihbarat birimlerinin raporlarına göre bölücü örgüt mensupları İran'dan PKK'nın İran kolu PJAK yardımı ile Van'ın Başkale, Saray ve Özalp ilçelerinden uyuşturucu ve mazot kaçakçılarının kullandığı yolu izleyerek Türkiye'ye giriş yapıyor. Örgüt mensupları daha sonra Muş üzerinden Tunceli, Erzincan ve Elazığ kırsalına geçerek eylem gerçekleştirmek için talimat bekliyor.

Tespitlere göre teröristler kaçakçıların arasına karışarak sınırdan içeri sızıyor. Sınırdaki bazı köylerin örgüte yardım ettiği ve muhtarlarının direkt PKK mensubu olduğu da iddia ediliyor. Geçtiğimiz dönemde yapılan operasyonda Özalp ilçesi Aşağıkoçkıran köyü Muhtarı Medeni Demir'in, PKK'ya yardım ve yataklıktan yakalanması bunun göstergesi olarak gösteriliyor. Emniyet kayıtlarına göre Van kırsalı üzerinden PKK'ya sargı bezinden ilaca, iğneden diş dolgu malzemesine kadar her şey taşınıyor.

Van kırsalından Türkiye'ye giriş yapan teröristler Muş üzerinden Bingöl, Tunceli, Erzincan ve Elazığ kırsalına geçiş yapıyor. Burada etkili eylem yapmak için Kandil'den talimat gelmesini bekliyor. En son 9 askerin şehit olduğu Erzincan Kemah'taki mayınlı saldırının da örgütün Van üzerinden Türkiye'ye soktuğu teröristler tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Kaçakçılar da güzergâh değiştirmişti

Son yıllarda askerî hareketliliğin artması Irak sınırından Türkiye'ye giren kaçakçıların da güzergâh değiştirmesine sebep olmuştu. Daha önceden Kuzey Irak'tan Şırnak, Mardin hattını kullanıp Türkiye'ye yapılan kaçakçılık, askerî operasyonların artması üzerine İran sınırına kaydırılmıştı. Sınırdaki kaçakçılar, kullandıkları katırları İran sınırındaki kaçakçılara satmıştı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*