PKK, utanmadan özür diledi

PKK, utanmadan özür diledi .11786
  • Giriş : 08.01.2008 / 19:05:00

PKK'dan bombalı eylem için timsah gözyaşları: Siviller için özür dileriz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü PKK, Diyarabakır'da 5'i öğrenci 6 kişinin ölümü 67 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyla ilgili özür diledi.

Terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan'ın sözde başkanlığını yürüttüğü KCK Yürütme Konsey üyesi Bozan Tekin, hain saldırının merkezi bir planlama olmadığını iddia ederek, Diyarbakır halkından özür diledi.

Terörist saldırıyı "Bu eylem hareketimizin merkezi planlaması değildir. Bu saldırıyı bizim araştırmamıza göre yerel bağımsız otonom grupların yaptığı bir eylemdir." diyerek savunan Bozan, örgütün televizyonu Roj TV'ye açıklamalarda bulundu.

Bombalı saldırının özellikle Kürt halkına yönelik saldırılara karşı bir tepki biçiminde geliştirdiği bir eylem olduğunu ileri süren Bozan, eylemin sivillere karşı değil subay ve astsubayların aracına karşı yapıldığını iddia etti.

Askeri kayıpların gizlendiğini savunan Bozan, "Meydana gelen patlamada sivillerin yaralanması ve sivil insanların yaşamlarını yitirmesini üzüntü ile karşıladık. Bu açıdan sivillerin yaşamını yitirmesi üzüntülerimizi arttırıyor. Bizim hareketimiz hiç bir zaman sivilleri hedef almadı. Bize bağlı olan bağımlı ya da bağımsız, bu halk ile hareket edenler sivilleri hedeflemezler. Sivillerin yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülerimizi belirtiyoruz, halkımızdan da özür diliyoruz." dedi.

Eylemin hareketlerinin merkezi planlaması olmadığını böyle bir planlama olması halinde bunu söylemekten asla çekinmeyeceklerini ileri süren Bozan, "Öyle olsa ne Başbakan ne Genelkurmay Başkanı oraya gelebilir. Önderliğimiz, giderek tıkanan siyasal sürece müdahale etti. Biz bu önerinin gerçekleşmesi çabası içerisindeyiz. Bir barış ve Anayasa çalışması vardır. Bunlar gündemde iken böyle bir eylemi hareketin merkezi planlamasıymış gibi bir yaklaşım art niyetli bir yaklaşımdır." diyerek terör eylemini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious