PKK Amerika ile ilişkilerinde PJAK'ı kullanıyor

PKK Amerika ile ilişkilerinde PJAK'ı kullanıyor.7540
  • Giriş : 17.04.2008 / 10:18:00

Osman Öcalan: "PKK Amerika ile ilişki kurmak için PJAK ı kurdu ve kullandı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osman Öcalan: ABD, PKK’nın İran kolu olan PJAK’a ekonomik yardım, gıda, tıbbi malzeme ve Rus silahı sağlıyor

AMERİKAN Los Angeles Times gazetesi, Ortadoğu’daki güvenlik uzmanlarına dayanarak verdiği haberde İran ile ABD’nin birbirine karşı olan gruplara destek vererek uzun süredir bir savaş yürüttüğünü yazdı. PKK’nın İran’daki kolu PJAK’ın komuta kadrosunda bir süre yer aldıktan sonra örgütü terk eden Mamand Rozhe gazeteye, “PKK Amerika ile ilişki kurmak istedi. Bunun için de PJAK’ı kurdu ve kullandı” dedi.

ABD’yle güzel ilişki var

PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’a göreyse Amerikalı yetkililer, Irak’ın 2003’te işgalinden hemen önce PJAK’ın Kuzey Irak’taki kamplarını ziyaret etti. Son dönemde PKK’-dan ayrılan Öcalan, Los Angeles Times’a o dönemi şöyle anlattı: “Başından beri Amerika’nın bize yardım edeceğini biliyorduk. Şimdi gayet güzel bir ilişki var. Hem iki grup arasında diyalog var hem de bir noktaya kadar askeri yardım...”

Osman Öcalan ve diğerlerine göre ABD’nin PJAK’a olan yardımı gıda, ekonomik yardım, tıbbi malzeme ve Rus malı silahlar şeklinde oluyor. Bunların bir kısmı sivil toplum kuruluşları aracılığıyla aktarılıyor. Her 2 ya da 3 ay ABD askeri araçları PKK ve PJAK kamplarını ziyaret ederken görülüyor. Öcalan’a göre “Sistematik bir ilişki ya da arayacak bir telefon numarası yok. Çünkü Amerikalılar resmi bir ilişki kurmak istemiyor. Bu şekilde ne zaman Türkler soru sorsa ‘İlişkimiz yok’ diyebiliyor...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious