PKK artık sahte eylemler üretiyor

PKK artık sahte eylemler üretiyor.7540
  • Giriş : 08.08.2008 / 11:44:00

Yurt içinde ve Irak'ın kuzeyinde ard arda düzenlenen operasyonlarda büyük kayıplar veren terör örgütü PKK'nın ''kadrolarına moral vermek için sahte eylemler ürettiği'' bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Refahiye'de Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nda teknik bir arızadan meydana gelen patlamayı terör örgütü kendi eylemi gibi duyurdu.
Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Yurtbaşı köyü yakınından geçen boru hattı üzerinde 6 Ağustos 2008 günü bir patlama meydana geldi. Olay yerinde inceleme yapan uzmanlar patlamanın teknik bir arızadan meydana geldiğini belirlediler.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, söz konusu patlamanın teknik bir arızadan kaynaklandığının saptanmasına rağmen, terör örgütü PKK destekli internet siteleri, olayı örgüt mensubu teröristlerce yapılan bir ''sabotaj eylemi'' olarak duyurdular.

Boru hattındaki patlamanın terör örgütü PKK tarafından üstlenildiği yönündeki açıklamaları değerlendiren uzmanlar, örgütün son zamanlarda askeri operasyonlar sonucu paniğe kapıldığını söylediler. Terör örgütlerinin kadrolarını ayakta tutmak için zaman zaman çeşitli eylemlere giriştiğini anlatan uzmanlar, PKK'nın ''eylemleri üstlenme konusunda çelişkili davrandığına'' dikkat çektiler. Bazen kendi yaptıkları eylemlerin iç ve dış kamuoyunda sert tepki alması durumunda üstlenmekten kaçındığını ifade eden uzmanlar, ''Zaman zaman da kendileriyle ilgili olmayan olayları kadrolarına moral vermek için örgüte mal etmeye çalışıyorlar'' diye konuştular.

Bazı sivil toplum örgütleri ise terör örgütünün yaptığı bazı eylemlerin bölgenin ekonomik kalkınmasının yanı sıra çevreye de büyük zararlar verdiğini hatırlatarak, ''Bölgede askerleri ormanları yakmakla suçlayanlar, sabotaj eylemleriyle hem bölge ekonomisine hem de doğaya büyük zarar veriyorlar. Doğanın dengesini bozanların, bitki ve hayvanların yanarak yok olmasına neden olanların, utanmadan ve sıkılmadan bunu bir 'başarıymış' göstermeleri onların kimlere ve neye hizmet ettiklerini açıkça ortaya koyuyor'' diye tepki gösterdiler.

Terör uzmanları, mayınlama başta olmak üzere, bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden kalkınmasını engellemek için her yola başvuran terör örgütü PKK'nın, bu eylemi üstlenmesinin, terör örgütünün kendi söylemleriyle de çeliştiğine dikkat çekiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*