PKK bağlantılı çeteye darbe

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

5 ilde 13 ayrı noktada düzenlenen operasyonda, PKK'ya yardım ve yataklık suçundan sabıkalı kişinin kurduğu 39 kişilik organize suç örgütünün üyelerinden 27'si yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Asayiş Şube Müdürlüğünün kentte meydana gelen hırsızlık olaylarıyla ilgili yaptığı 6 aylık planlı çalışma “tarantula” adlı operasyona dönüştürüldü. Başta Eskişehir olmak üzere İzmir, Denizli, Manisa ve Yozgat'ta eş zamanlı yapılan operasyonlar sonucu terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık suçundan sabıkalı örgüt elebaşı İ.Y'nin (34) kurduğu çetenin üyelerinin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt adına faaliyette bulunmak, ev, iş yeri ve otomobil hırsızlığı yapmak, çalıntı malları almak ve satmak, uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak, sahte kimlik düzenlemek ve kullanmak, kasten bıçakla adam yaralamak” suçlarını işledikleri iddia edildi.

Şüphelilerden 27'si söz konusu 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda yakalandı. Ayrıca, diğer örgüt üyelerinden 5'inin cezaevinde bulunduğu, bunlardan 1'inin kullandığı sahte kimlikle yargılanıp tutuklandığı, 7 kişinin ise arandığı bildirildi.

Cumhuriyet Savcılığından alınan izinle şüphelilerin evleri, iş yerleri, otomobilleri ve üzerlerinde yapılan aramalarda aralarında lüks otomobillerin de bulunduğu 7 araç, 5 sahte kimlik, çok sayıda ziynet eşyası ve elektronik eşya, fotokopi makinesi, 97 adet çeşitli bankalara ait hesap cüzdanı, 33 çek defteri, hırsızlık olaylarında kullanıldığı belirlenen eşyalar ele geçirildi.

Bu arada, örgüt elebaşı İ.Y'ye ait, hırsızlık faaliyetlerinden elde edilen gelirle Atatürk ve Ziya Paşa caddelerinde faaliyet gösteren 2 hiper markete mahkeme kararıyla el konuldu. Ele geçirilen söz konusu eşyalarla toplam 68 hırsızlık olayı aydınlatıldı.

İ.Y'nin elebaşısı olduğu suç örgütü üyelerinin sipariş üzerine hırsızlık yaptıklarının ve yaptırdıklarının saptandığı öğrenildi.

27 zanlının gözaltına alındığı olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

EMNİYET MÜDÜRÜ YÜCEL

Emniyet Müdürü Savaş Yücel, Asayiş Şube Müdürü Mustafa Özefe ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, ekiplerin, 6 ay süren ciddi takipleri sonucu Eskişehir'de gerçek çete anlamında bir hırsızlık şebekesinin yakalandığını söyledi.

5 ilde faaliyet gösteren örgütün, elebaşısının Eskişehir'de olduğunu, aralarında PKK'ya yardım ve yataklık suçundan hüküm giymiş kişilerin de bulunduğunu belirlediklerini ifade eden Yücel, şöyle konuştu:

“Özellikle İzmir'deki zanlılar sürekli sahte kimlikle dolaşan, hatta polis yakaladığı zaman bile sahte kimlik veren, gerçekten profesyonelce çalışan, kasa konusunda uzman kişilerden oluşan toplam 39 kişilik bir çete. Hatta bunlardan biri düzenlediği sahte kimlikle yakalanmış, yargılanıp cezaevine girmiş. Şüphelilerin 27'si gözaltındadır. 5'i Eskişehir ve İzmir'deki cezaevlerinde, kimliği belirlenen 7 kişi ise halen aranıyor. Bunların söz konusu 5 ildeki 68 hırsızlık olayına karıştıklarını tespit ettik. Süre kısıtlı olduğu için bu kadarını aydınlattık. Bu rakam 100'ü geçecektir. Aynı zamanda uyuşturucu kullanıyor, alıp satıyorlar. Operasyonlarımız devam edecektir.”

Yücel, şüphelilerin 2 büyük market zinciri olduğunu ve bu iş yerlerinin sahibinin bu çetenin elebaşı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çaldıkları malzemeleri bu marketlerde de pazarlamışlar. Vatandaşın tahminen 500 bin YTL'lik canını yakmışlar. Örgütü kamufle etmek için marketler kurmuşlar. Dışarıdan bakıldığında ticaret yapan bir iş adamı görüntüsünde... Perde arkasına bakıldığında 4-5 lüks otomobille gezici olarak hırsızlık yapan elemanları olan bir çete elebaşıdır. Sipariş üzerine hırsızlık yapıyorlar. Rastgele yapılan bir hırsızlık değildir.”

Bu arada, “hırsızlık örgütü üyelerinin çok sayıda kişiden oluşması ve adeta bir ağ niteliğinde yapılanma içerisinde bulunması” nedeniyle operasyona ”tarantula” adı verildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious