PKK bizi ABD silahlarıyla vuruyor, bir şey yapmıyorsunuz!

PKK bizi ABD silahlarıyla vuruyor, bir şey yapmıyorsunuz! .9234
  • Giriş : 20.10.2007 / 10:36:00

Başbakan Erdoğan: PKK bizi elinde ABD silahlarıyla vuruyor, siz bir şey yapmıyorsunuz!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan “Terör örgütü bizi Irak"tan vuruyor, ABD silahları ellerinde. Bunları söylüyoruz, siz bir şey yapmıyorsunuz. Bunları söyleyecek dil bende var, kusura bakmayın, Başkan"a açıkça söylerim” dedi

Başbakan Erdoğan, dün 24 Haber kanalında katıldığı “Ankara Masası” programında ABD Başkanı George Bush"a sert eleştiriler yöneltti. “Her şeyi Irak"tan beklemekten öte birinci derecede Amerika"dan bekliyoruz” diyen Erdoğan"ın konuşması özetle şöyle:

IRAK"A DESTEK VERELİM: Tezkere çıktı. Ondan sonra Irak İçişleri Bakanı Zebari"nin “Terk edin” açıklaması geldi. Tabii “Terk edin” demek işi bitirmiyor. Terk etmeleri için ne yapılıyor, önemli olan bu. Başkaları vermiyorsa biz size gerekli desteği, yardımı veririz. Beraber bu adımları atarız.

İSTANBUL ZİRVESİ ÖNEMLİ: Kasım"daki Irak"a komşu ülkeler zirvesi çok şeylere gebe. Süreç işliyor, onlardan taleplerimiz belli. İsteğimiz gibi olmazsa belirlediğimiz yol haritasını uygularız.

ERMENİ TASARISI: Elma ile armutu karıştırmamalı. Sınır ötesi ile Ermeni meselesi farklı.

KİMSEDEN İZİN ALMAYIZ: Sınır ötesi ile ilgili bu işi ABD ile çok net bir yere bağlamak durumundayız. 5 Kasım"da yapacağım görüşmelerde bunun da özellikle neticesini almak istiyoruz. Türkiye"nin herhangi bir yerden bir izindi falan böyle bir şeye ihtiyacı yok.

BUSH"A SERT MESAJLAR: ABD"ye şunu söylerim, siz onbinlerce kilometre uzaktan Irak"a ne için geldiniz? Bunu açıkca Başkan"a söylerim. Terör örgütü bizi komşumuzdan vuruyor. Siz geldiniz Afganistan"a. Olay NATO çerçevesinde oldu biz de katıldık. Biz teröre karşı her türlü desteği veriyoruz. Terör örgütü Irak"tan sızıyor, Amerikan silahları ellerinde. Biz size bunları söylüyoruz, siz birşey yapmıyorsunuz. Bunu söyleyecek dil bende var, kusura bakmayın, bunu söylerim...

GÜL İLE İLİŞKİLER: Sayın Cumhurbaşkanımızla aramızda 30 yıla dayalı bir dostluğumuz var. Bana başbakanlık yolunu açtı. Aramızda herhengi bir sıkıntı söz konusu değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious