PKK bombacısı polis binalarını havaya uçuracaktı

PKK bombacısı polis binalarını havaya uçuracaktı.7540
  • Giriş : 30.05.2008 / 02:23:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 00:04:51

10 gün önce İzmir'e gelen bombacı ile ona yardım eden toplam 3 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan polis ve jandarma binalarına bombalı eylemlerde bulunmak için 10 gün önce İzmir'e gelen bombacı ile ona yardım eden toplam 3 kişi gözaltına alındı. Şahsın Kadifekale semtinde ağabeyinin evinde yapılan aramada 500 gram A 4 patlayıcı ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Suriye'nin Amanos kırsalında kamplarda bomba eğitimi alan "Cihan" kod adlı Fahri Y.'nin ( 31) İzmir'e eylem için geldiğini belirledi. Bombacıyı 10 gün boyunca takip eden ekipler, Torbalı'da bulunan polis ve jandarma binalarında keşif yaptığını tespit etti. Fahri Y'nin Kadifekala semtinde ağabeyinin yanında kaldığını tespit eden ekipler, akşam saatlerinde evine giden inşaat işçisi ağabeyi Seyfettin Y.'yi gözaltına aldı.

Ağabeyini gözaltına alan polis ekipleri, bombacı Fahri Y.'nin evde bulunduğunu ve silahlı çatışmaya girme ihtimalini düşünerek çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Evi ağabeyi Seyfettin Y'nin anahtarı ile açarak içeri girene ekipler, yatakta Fahri Y.'yi gözaltına aldı. Operasyon sırasında evde bulunan 6'sı çocuk 1'i kadın zarar görmedi.

Evde yapılan aramada Fahri Y'nin yattığı odanın baca deliğine gizlenmiş 500 gram A 4 ptalayıcı ile 2 adet fünye ele geçirildi. Operasyonu genişleten ekipler, ağabeyi Seyfettin Y'nin yanı sıra yardım ve yataklık yayan Aydın S'i de ( 33) gözaltına aldı.

İki gün boyunca gözaltında bulunan Fahri Y. polisi hiçbir ifade vermezken polis, bombacının 10 yıl boyunca Kuzey Irak ve Suriye'de PKK kamplarında bomba eğitimi aldı ve silahlı eyleme karıştığını tespit etti. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin son zamanlarda örgüte yaptığı operasyonlarda güç kaybettiğini ve örgütün gücünü göstermek için İzmir ve diğer illerde bombalı eylemler için eğitimli adamları gönderdiğini tespit etti.

Gözaltına alınan ağabey Seyfettin Y. kardeşinin 10 yıl sonra tekrar yanna geldiğini ve İzmir'de ses getirecek eylemleri yapmak istediğini söyledi. Ağabey Y." kardeşim eski kardeşim değildi, sanki ona uyuşturucu verilmiş gibi bir hali vardı. Çünkü hiz sözümüzü dinlemiyor, sürekli eylem yapacağını söylüyordu. Ben vazgeçmesini söyledim, ama ikna edemedim" dedi. Gözaltında bulunan bombacı Fahri Y, ağabeyi Seyfettin Y. ile yardım ve yataklık yapan Aydın S. yarın adliyeye sevk edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious