PKK bombacısına ömür boyu

  • Giriş : 15.11.2008 / 16:19:00

Bir bankanın ATM'sine A-4 patlayıcı yerleştiren PKK'lıya müebbet hapis...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum'da bir bankanın ATM'sine A- 4 plastik patlayıcı yerleştiren PKK'lı 28 yaşındaki Hamza Bulut'a, ömür boyu ve patlayıcı bulundurmak, evrakta sahtecilik suçundan 6 yıl hapis cezası verildi. Bulut'a yardımcı olan çiftçi 36 yaşındaki Ahmet Tanrıverdi ise ise 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Terör örgütünün sözde Erzurum ve Elazığ bölge sorumlusu olan `Yaşar' kod adlı Mehmet Tiryaki'nin talimatı ile harekete geçen Hamza Bulut, 20 Temmuz 2006 gecesi Muşlu çiftçi Ahmet Tanrıverdi'nin evine gitti. Ahmet Tanrıverdi'nin kullandığı ve örgüt tarafından hazırlanan sahte plakalı çalıntı kamyonetle saman içinde saklanarak Erzurum'a getirilen patlayıcı maddeyi alan Bulut, Kolordu Karargahı, polis merkezi, İstasyon Garı çevresinde keşif yaptığını, buralara bombayı yerleştirmenin çok zor olduğunu anlattı. Bulut, Gürcükapı semtindeki bir bankanın ATM'sine bombayı bıraktıktan sonra yolun karşı tarafına geçerek düzeneği cep telefonu ile patlatmaya çalışırken bunu yapamayınca kaçtı. Avusturya malı Schaffler A-4 plastik patlayıcı, Rus yapımı el bombası fünyesi kullanılarak hazırlanan düzenek, olası faciaya yol açmadan tespit edilerek imha edildi. Hamza Bulut İstanbul'da 1 hafta sonra yapılan operasyonla İstanbul Güngören'de yakalandı. Bulut, sorgusunda suçu itiraf ederken, pişman olduğunu iddia etti.

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ömürboyu hapis istemiyle yargılanan Batmanlı `Agit' kod adlı Hamza Bulut, önceki gün yapılan son duruşmada, yine pişman olduğunu tekrarlardı. Mahkeme Bulut'u eyleminden dolayı ömür boyu hapis, ayrıca `tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak' ve `evrakta sahtecilik' suçlarından 6 yıl hapis cezasına mahkum etti. ATM eyleminde PKK'nın bombacısı Hamza Bulut'a yardım eden Muşlu çiftçi Ahmet Tanrıverdi ise, TCK'nın 314/2'nci maddesi uyarınca, terör örgütü üyesi olmak, izinsiz patlayıcı madde bulundurmaktan 16 yıl hapis cezasına mahkum oldu. Dosya Yargıtay'a gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*