PKK çaresiz kaldıkça saldırganlaşıyor

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’de demokrasi geliştikçe, terör örgütü PKK’nın saldırganlaştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

New York’taki temaslarını sürdürmekte olan Gül, dün İrlanda Dış İşleri Bakanı Dermot Ahern’le biraraya geldi. Türkiye’nin AB üyelik süreci, BM Güvenlik Konseyi’ne adaylığı, Lübnan, Ortadoğu ve İran’ın nükleer programı gibi konularda bilgi alışverişinde bulunulan ikili görüşmede, Ahern’in PKK terörü ve bununla mücadeleye ilişkin bir soru sorması üzerine Gül, "Terör faaliyetlerini özellikle son zamanlarda artırdılar. Biz demokrasiyi geliştirerek onların elinden bütün argümanlarını aldık. Aslında şu anda çaresiz kaldıkları için buna başvuruyorlar. Ama mücadele devam edecek" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül, New York’taki temasları kapsamında ayrıca, Newsweek International Dergisi Editörü Fareed Zekeria’ya bir mülakaat verdikten sonra, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Mangala Pinsiri Samawareera, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Genel Sekreterliği İnsani İşlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Jan Egeland, Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki, Belarus Dışişleri Bakanı Sergei Martynov ile görüştü.

Gül’ün İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu ile görüşmesinde de, Katolik dünyasının lideri Papa 16. Benedick’in İslam dünyasında tepki uyandıran sözleri ve buna karşı İK֒nün çalışmaları konuşuldu. İhsanoğlu, Papa’nın gerçekleri saptıran konuşmasına karşı bilimsel bir yanıt verilmesi hazırlığı içinde olduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious