PKK cenazesinde Gül'e mesaj

PKK cenazesinde Gül'e mesaj.15723
  • Giriş : 25.05.2009 / 22:11:00

Siirt'in DTP'li Belediye Başkanı Selim Sadak, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde öldürülen PKK'lı Zübeyde Çetinkaya kod adlı Sema Mabata'nın Siirt'teki cenazesine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde öldürülen PKK'lı Zübeyde Çetinkaya kod adlı Sema Mabata'nın cezanesi bugün Siirt'te defnedildi.

Cenaze törenine Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, DTP'li meclis üyeleriyle yaklaşık bin kişi katıldı.

Mabata'nın cenazesi Bilali Habeşi Camii'nde cenaze namazı kılındıktan sonra Zevy Mezarlığı'na götürüldü. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı cenazenin götürülmesi sırasında sık sık, "Şehit namırın", "İntikam intikam","PKK halktır halk burada", "Biji serok Apo" sloganları atarken, zılgıtlar çekti.

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak mezarlıkta bir konuşma yaparak, uzun süredir konuşmadığını ve konuşmakta istemediğini söyledi.

Sadak, "Fakat suçlu olmamak için yaşanan suçlara ortak olmamak için bir insan olarak bir siyasetçi olarak konuşmayı bir görev biliyorum. Konuşmayanları şiddetle kınıyorum. Bende çok uzun bir sürecin hem sanığı hem de tanığıyım. Çoğu seferlerde barışa çok yaklaşık, tam barışa ulaşacağımız günlerde birileri devreye girmeye çalıştı, bazı kirli insanlar kirli düşünceler. Tekrar süreci tırmandırmaya çalışıyorlar" dedi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e seslenen Sadak, "Lütfen, lütfen acele edin, lütfen Kürtlere 'Edibese'nin ikinci hamlesini başlatmayın. Kürtler böyle bir şeye başlamasın. Kürtler yumuşak bir süreci destekliyorlar. Ölmekle öldürmekle olmuyor bitmiyor. Birisine terörist diyebilirsiniz ama bir toplum şehit görüyor. Artık bu toplumun ortaklaşma zamınıdır. Bu sorun kimle çözülüyor ise sayın Öcalan ile çözülüyor ise lütfen çekinmeyiniz olsun onunla gidin görüşün. Bu çözümü halledin" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*