PKK çözülene kadar mücadeleye devam

PKK çözülene kadar mücadeleye devam.13805
  • Giriş : 22.06.2009 / 22:00:00

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ terörle mücadele eylem planını açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Swiss Otel'de düzenlenen ve 2 gün sürecek olan “İpek Yolu General-Amiral Semineri”nde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, terörizm ve PKK'yı bitirme planı üzerine önemli mesajlar verdi.

İşte Orgeneral Başbuğ'un konuşmalarından çarpıcı ifadeler:

GLOBAL MÜCADELE

11 Eylül saldırıları ve daha yakın zamanda Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir çok ülkede gerçekleşen saldırılar bize terörizmin global bir tehlike olduğunu öğretti. Terörizm sadece masum insanların canların kastetmekle kalmaz ayrıca demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi ortak insan değerlerini de tehdit eder. Terörizmle savaşmanın temel prensibi onun insan temelli bir süreç olduğunu anlamaktan geçer. Bu son derece hayati konuda hiçbir hata yapılmamalı ve terörizm karşıtı önlemler günümüzdeki hukuk sistemleriyle uyumlu bir şekilde ele alınmalıdır.

ORTAK TAVIR

Dünya ulusları kaynağına ve sebebine bakmaksızın tüm terörizm faaliyetleriyle ortaklaşa mücadele etmelidir. Bir ülkenin kendi içerisindeki terörizmi bitirmesi için tek başına mücadele etmesi yeterli değildir. Sorunun çözümü için tüm ulusların özellikle de ittifak içerisindeki ulusların kolektif çabaları gerekmektedir. Ortak mücadele içinse NATO üyesi ülkelerin arasındaki pozisyon ve politika farklılıklarını asgariye indirmemiz gerekir.

BAŞARI UMUDU:

Türkiye neredeyse 25 yıldır PKK terörist örgütüyle mücadel etmektedir. Amacımız teröristler ve onları destekleyenlerin 'başarı umutları' yok oluncaya kadar mücadele etmektir. Terörizmle mücadele bir ülkenin güvenlik, ekonomi, sosyo-kültürel, propaganda ve uluslararası ilişkiler alanlarındaki koordine ve birbirini tamamlayıcı faaliyetleriyle mümkün olabilir.

ÇABA VE SABIR

Ancak terörist örgüt bir yandan kendi silahlı militanlarını ihtiva ederken sadece ekonomik ve sosyo-kültürel alanlarda faaliyetler göstererek terörizmin bitirileceğini düşünmek yanlıştır. Dolayısıyla biz PKK çözülene ve silahsızlandırılana kadar mücadele etmeye son derece kararlıyız. Bu mücadele uzun dönemli bir çaba ve sabır gerektirir.

DÜNYANIN KOMUTANLARI

İstanbul Swiss Otel'de düzenlenen “İpek Yolu General-Amiral Semineri”ne 119 askeri yetkili ve 16 akademisyen ve uzman katıldı. NATO'dan 75 üst düzey askeri yetkilinin katıldığı toplantıda Afganistan Genelkurmay Başkanı Org. Bismillah Muhammedi, Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Tuğg. Maksim Malaj, Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korg. Miladin Milocic, İsviçre Genelkurmay Başkanı Korg. Andre Blattmann ve Karadağ Genelkurmay Başkanı Kora. Dragan Samardzic de hazır bulundular.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*