'PKK çözüm isteyen siyasal bir örgüttür' sözlerine tepki

'PKK çözüm isteyen siyasal bir örgüttür' sözlerine tepki.21068
  • Giriş : 27.12.2007 / 13:33:00
  • Güncelleme : 27.12.2007 / 13:44:52

DTP’nin,“PKK çözüm isteyen siyasal bir örgüttür” açıklaması CHP ve MHP’nin sert tepkisine yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, DTP’nin söyleminin kabul edilemez olduğunu belirterek “güneş balçıkla sıvanmaz,

PKK’nın öldürdüğü masum insanlar, eylemleri ortada” dedi. MHP Grup Başkan vekili Mehmet Şandır ise “Başbakan’ın PKK’yı silahtan arındırma projesi DTP’ye böyle bir çıkış yapma cesareti vermiştir” diye konuştu.

DTP’nin, PKK’nın siyasal bir örgüt olduğuna ilişkin sözleri siyasette geniş yankı uyandırdı. DTP’nin açıklamalarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek PKK’nın terör örgütü olduğunun yaptığı eylemlerle çok açık olduğunu belirterek “uzun zamandır binlerce masum vatandaşı öldüren, katleden bir terör örgütüdür.

DTP’nin açıklamaları kabul edilebilir değil. Kaldı ki PKK’yı sadece Türkiye değil başta ABD olmak üzere pek çok devlet de terör örgütü olarak kabul ediyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. Eylemleri, öldürdüğü masum insanlar ortada iken ‘PKK siyasal bir örgüttür’ demek kabul edilemez” diye konuştu.
“DTP’Yİ ERDOĞAN CESARETLENDİRDİ”

MHP Grup Başkan vekili Mehmet Şandır ise PKK’nın dış kaynaklı, eli kanlı,Türkiye’yi parçalamayı hedefleyen bir terör örgütü olduğunu söyledi. DTP’nin son açıklamayı Başbakan Erdoğan’dan cesaret alarak yaptığını savunan Şandır şöyle konuştu:

“Başbakan Erdoğan son zamanlarda ‘dağdan inin, silahı bırakın, masaya gelin, siyaset yapın’ davetleri yapıyor. Bu yönde projelerin geliştirilmesi bir takım çevrelerde etnik bölücülüğün siyasallaşması umudunu doğurmuştur. DTP’nin de söylemi bu açılımın ifadesidir.Başbakan’ın eve dönüşle PKK’yı silahtan arındırma projesi DTP’lilere böyle bir çıkış yapma cesareti vermiştir. MHP olarak bunu kabul edemeyiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious