PKK dağılma sürecine girdi!

PKK dağılma sürecine girdi!.6624
  • Giriş : 21.12.2007 / 16:29:00

F-16'ların Kuzey Irak'ı bombalaması işe yaradı! PKK dağılma sürecinde...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, terör örgütü PKK’nın dağılma sürecine girdiğini belirterek, "Yaptığımız siyasi, ekonomik, sosyal ve diplomatik çalışmalar ve en son askeri operasyon neticesinde terör örgütü ciddi anlamda köşeye sıkışmıştır" dedi.

Canikli, partisinin Giresun il teşkilatınca düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, TBMM’nin, Irak’ın kuzeyine sınır ötesi operasyon yapılmasını öngören tezkereyle ilgili son derece akıllı, makul ve ölçülü bir politika izlediğini söyledi.

Duygusal hareket edilmediğini, Türkiye’nin sadece o günkü veya o andaki siyasi atmosferinin ortadan kaldırılmasına yönelik çok kısa vadeli hesaplar içerisinde olunmadığını anlatan Canikli, "Burada, popülist davranmayan, Türkiye’nin uluslararası alanda sıkıştırılmasına neden olamayacak bir politika izlenmiştir. Bugün baktığımızda uygulanan politikanın ne kadar haklı, mantıklı ve gerçekçi olduğu ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

Canikli, iki ay önce muhtemel bir operasyonla ilgili bazı devletlerin olumsuz görüş içinde olduklarını belirttiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"ABD başta olmak üzere AB, komşu ülkeler ve Irak, Kuzey Irak’taki yönetim dahil olmak üzere olumsuz görüşler vardı. Yürütülen son derece kapsamlı, geniş açılım, akılcı diplomasi ve siyasi politika sonucunda, bugün itibariyle daha önce direnç noktaları olarak görülen ve mutlaka dikkate alınması gereken bu görüşlerin tamamına yakını değişti. ABD, AB, Irak, bütün bölge ülkeleri, Türkiye’nin muhtemel bir operasyonu için yeşil ışık yaktılar. Daha doğru ifadeyle böyle bir operasyonun Türkiye’nin hakkı olduğu şeklinde görüşler ortaya çıktı. Türkiye’nin böyle bir operasyon için haklı gerekçeleri olduğu görüşü beyan edilir hale geldi." Şu anki aşamaya, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanların uluslararası arenada yaptıkları akılcı ve kararlı çalışmalar neticesinde gelindiğini vurgulayan Canikli, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye’nin bugüne kadar Kuzey Irak’a 24 civarında operasyon yaptığı söylenmektedir ki bunların hepsinde uluslararası tepkiler ortaya çıkmıştır. Kuzey Irak’a ilk defa bu kadar yumuşak bir geçişle, haklı bir operasyon gerçekleştirilmiştir. Terör örgütüne darbe açısından değerlendirilirse, son yapılan operasyonların bu konuda son derece başarılı olduğu tartışmasız gerçektir. Terör örgütü PKK dağılma sürecine girmiştir. Yaptığımız siyasi, ekonomik, sosyal ve diplomatik çalışmalar ve en son askeri operasyon neticesinde terör örgütü ciddi anlamda köşeye sıkışmıştır."

Canikli, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, verilen yetkiyi canla başla, kahramanca kullandığını ifade ederek, "Biz devleti yönetiyoruz. Tüm milletimizin sorumluluğu hükümetimizin sırtındadır. Biz bu anlayışla, bu sorumlulukla hareket ediyoruz. Elbette ki halkımızın tepkileri anlamlıydı ve haklıydı. Ancak böyle duygusal ortamların baskısında kalarak karar almak son derece sakıncalı olabilirdi" diye konuştu.

Sorumlu devlet anlayışında, özellikle duygusal yoğunluğun zirveye çıktığı dönemlerde, çok daha düşünerek hareket edilmesi gerektiğini anlatan Canikli, "O dönemde böyle bir operasyon yapılmış olsaydı, Türkiye’ye çok daha fazla maliyeti olabilirdi. Diplomasi etkin şekilde kullanılmadan yapılacak bir operasyonda ciddi bir zayiat çıkması kaçınılmaz sonuçtur. Ancak sürdürdüğümüz politika çerçevesinde zayiatımız yoktur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious