PKK dikkat çekmeye mi çalışıyor?

PKK dikkat çekmeye mi çalışıyor?.15872
  • Giriş : 11.06.2007 / 19:20:00

PKK, masum vatandaşları hedef seçmesiyle dikkat çekmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurulduğu yıllarda sesini duyurmak amacıyla karakol basan, masum vatandaşları öldüren, insanları kaçıran, yaylara baskın yapan terör örgütü, yine aynı yönteme başvurmaya başladı.

Örgütün eski stratejisine denmeye çalıştığının işaretlerinden biri de dün yaşandı. Muş'ta yayla baskınına giden terör örgütü PKK üyelerinden biri öldürüldü, 2'si silahlarıyla birlikte sağ ele geçirildi. Teröristlerin açtığı ateşte ise 2 kadın yaralandı.

PKK terör örgütü ilk kanlı eylemini, 1986 yılının 15 Ağustos'unda Şemdinli ve Eruh'ta jandarma ilçe komutanlıklarına eş zamanlı saldırı yaparak gerçekleştirdi.

Olaylarda 1 er şehit oldu. Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal terör eylemi yapanları "bir avuç hain" olarak nitelendirdi. Bu tarihten sonra PKK'nın acımasız cinayetleri birbirini izledi.

Güvenlik güçlerinin operasyonları karşısında çaresiz kalan terör örgütü PKK, sivillerin yanı sıra karakolları da hedef seçmeye başladı.

Şehir merkezlerine canlı bombalarını yollayan örgüt, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise karakolları hedef alıyor. Masum insanları gözünü kırpmadan öldüren teröristler, roketatarlı saldırı ve vurkaç yöntemiyle güvenlik birimlerine zarar vermeye çalışıyor.

Son yıllarda Türkiye ve Avrupa'da güç kaybına uğrayan PKK, eylemlerinde stratejik değişikliğe gidiyor.

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde, Kocatepe Karakolu'nda 7 askerin şehit olması, 7 Mehmetçiğin de yaralanmasına yol açan terörist saldırı, örgütün eylemlerinde değişikliğe gitmeye başladığını gösteriyor.

2006 yılının son 4 ayında 2; 2007 yılında 10'un üzerinde karakolları hedef seçen terör örgütünün son zamanlarda gerçekleştirdiği eylem yöntemleri kurulduğu yıllardaki eylemleri çağrıştırıyor.

Erzincan-Erzurum karayolunda, teröristler tarafından güvenlik güçlerine roketatarla taciz ateşi açıldı. Örgütün karakol saldırılarını şehir merkezleri yerine ilçeleri seçmesi ise dikkat çekiyor.

Diyarbakır, Bingöl, Şırnak, Tunceli, Siirt'te polis ve jandarma karakollarını hedef seçen terör örgütü, bu sayede gündeme gelmeye çalışıyor.

Kurulduğu yıllarda yaptığı eylem yöntemlerini deneyen teröristler, Bingöl'ün Kartal Köyü yakınlarında ormanda kesim yapan otuz orman işçisine saldırdı.

Silahlı saldırı sonucu; 4 kişi ölürken 4 kişi de yaralandı. Yayladere ilçesinde ise dağlık arazi kesiminde izinli olarak orman kesimi yapan 2 vatandaş, terör örgütü mensupları tarafından kaçırıldı.

Diyarbakır'ın Hani ilçesi Gömeç köyünde de, tarlasında çalışan bir vatandaş sayıları ve kimlikleri tespit edilemeyen terör örgütü mensupları tarafından öldürüldü.

2007 yılında sivil vatandaşlara yönelik eylemlerinde terör örgütü, 8 vatandaşı öldürürken, eylemlerde 10 vatandaş ise yaralandı. Teröristlerin kaçırdığı 2 vatandaştan hala bir haber yok.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious