PKK Erbil'de silah bırakır mı?

PKK Erbil'de silah bırakır mı?.16575
  • Giriş : 19.03.2009 / 10:23:00

Erbil'de yapılacak olan Kürt konferansında çıkacak sonuçlar şimdiden merak konusu. Peki PKK Erbil'de silah bırakacak mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nisan ayı içerisinde Erbil'de toplanacak olan Kürt konferansının sonuçları şimdiden merak konusu. Peki PKK Erbil'de silah bırakacak mı? Bu sorunun yanıtını bölgede dinamikleri iyi bilen gazeteci Mahmut Övür'ün yazısından öğreniyoruz:

- Kürt sorunu ekseninde önemli bir süreçten geçiyoruz.
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Sabah'tan Nur Batur'a yaptığı açıklamalar, Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki yumuşayan ilişkiler, Barzani'nin AB ülkelerini ziyareti ve Güneydoğu'da adı konmamış bir "ateşkes" in varlığı, yeni, barışçıl bir dönemin doğacağı umudunu yaratıyor.
Bu yeni dönemin nasıl seyredeceği ise önümüzdeki nisan ayı içinde yapılacak Erbil'de Kürt Konferansı'yla yakından ilgili... Bu konferansa Kürt siyasi partileri, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri katılacak.
Beklenti ve soru şu:
Acaba bu konferans tüm bölgeyi etkisine alacak bir barış süreci başlatıp, PKK'nın silah bırakmasına bir kapı aralayabilir mi?
Son bir haftadır Güneydoğu'da, Kuzey Irak'ta hatta tüm Kürt coğrafyasında ağırlıkla bu konu tartışılıyor ve neler olacağı merak ediliyor.
Eski Anavatan Partisi Milletvekili Haşim Haşimi şöyle diyor:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*