PKK eylemlerinde DTP'nin rolü

PKK eylemlerinde DTP'nin rolü.12776
  • Giriş : 23.10.2008 / 12:40:00
  • Güncelleme : 23.10.2008 / 12:39:54

Bölge için hiçbir şey yapmayan DTP, kan ve şiddet kokan oyunlarıyla gündemde. Çözümsüzlüğün adresi bizzat DTP.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son olaylar hem huzurumuzu bozuyor, hem de kaygı yaratıyor. PKK bölgede köşeye sıkışmaktan kurtulup, inisiyatifi eline almaya çalışıyor. Giderekte sesini yükseltiyor. PKK'yı kaygılandıran iki önemli konu var: Biri Ankara'nın Barzani ile giderek yakınlaşması, diğeri Diyarbakır'ı AKP'ye kaptımak.

Ne oluyoruz?

PKK şiddeti öylesine tırmandırıyor ve gerilimi öylesine arttırıyor ki, toplumun her kesiminden aynı sorular soruluyor:

PKK ne yapmak istiyor?

Neden böyle davranıyor?

PKK terör örgütü son aylarda gündemi eline geçirdi. Tahminlerin ötesinde bir güç gösterisine girdi. Hem de “Dağılma noktasındalar... Perişan durumdalar... Son nefeslerini veriyorlar...” söylemlerinin arttığı bir dönemde, PKK istediği anda Türkiye'yi kana bulayabileceğini gösteriyor.

Aslında, terör örgütünün köşeye sıkıştığı doğru. Hem genel konjonktür, hem de Türk Güvenlik Kuvvetlerinin baskısı aleyhlerinde gelişiyor.

PKK terörünün hem sınır boyunda, hem de ülke içindeki saldırı ve gösterilerini ben birkaç nedene bağlıyorum. Mutlaka daha bir çok nedeni vardır, ancak listenin en tepesindekilere bakarsak şöyle sonuca varabiliriz:

Öcalan'ın kafası

ÖCALAN'A DOKUNDURTMAM:

PKK'nın, Abdullah Öcalan'a sahip çıkma politikası son yıllarda giderek derinleşiyor. Henüz “Öcalan'ı serbest bırakın” kampanyası açmadılar, ancak o noktaya da yaklaşıyorlar. Kamuoyunun nabzı yavaşladığı anda, Öcalan için de, Mandela tipi bir kampanya başlatacaklar. O zaman kadar, İmralı'dan gelen her olumsuz haber bölge halkının ayaklandırılmasına neden oluyor. Daha önceleri bir ara zehirlendiği, ardından hastalandığı söylentileri çıkmıştı. Şimdi de, dayak yediği gerekçesiyle gösteriler yapıldı. Örgüt, Öcalan'a el dokundurtmama mesajı vermeye çalışıyor.

Baydemir'in resmi

DİYARBAKIR'I VERMEM:

Son ayaklanmaya benzer olayların altında, yerel seçimlerde Diyarbakır'ı kaybetme korkusu yatıyor. AKP'nin bölgede dağıttığı para ve Diyarbakır belediyesini DTP'den alma ısrarı, hem PKK'yı hem de DTP kadrolarını çok kaygılandırıyor. Nasıl kaygılandırmasın ki? Diyarbakır'ın AKP'ye geçmesi DTP'nin iflasıdır. PKK'nın da bölgede marjinalleşme sürecinin hızlandığı anlamına gelir. Bunu engellemenin tek yolu da, gerilimi arttırmak ve taraftar kadrolarının dikkatini çekip, içlerindeki kenetlenmeyi yaygınlaştırmaktan geçiyor. seçim tarihi (Mart 2009) yaklaştıkça, olayların daha da artacağını ve örgütün daha fazla kan dökmek isteyeceğini tahmin etmek zor değil.

Barzani'nin resmi

BARZANİ'Yİ SİZE BIRAKMAM:

PKK'yı korkutan bir diğer gelişme de, Ankara ile Barzani arasındaki yakınlaşma. Aslında korku duymaları için çok neden var. Eğer Mesud Barzani, Türkiye ile anlaşırsa, (bu anlaşmanın koşulları ne olursa olsun) Kuzey Irak büyük oranda PKK'ya kapanacak demektir. Şu sıralarda örgüt rahatça hareket edebiliyor.

Kuzey Irak, PKK için son derece önemli. Zira başkaca gidebilecekleri, eğitim görebilecekleri, kadrolarını dinlendirebilecekleri, cephanelerini saklayabilecekleri yer yok. Kuzey Irak PKK'ya sadece konaklayabileceği, kamplarını kurabileceği bir toprak parçası vermekle kalmıyor, Avrupa'daki teşkilatıyla haberleşmesine, kongrelerini toplamasına, tüm uluslararası haberleşmesini kolaylıkla gerçekleştirmesine imkan sağlıyor.

Özetlemem gerekirse, Kuzey Irak PKK için hayati önemdedir. Kuzey Irak'ın kapanması örgütün boğulması anlamına geleceği gibi, hareket yeteneğinin kısıtlanması dahi, çalışmalarına büyük darbe vuracaktır.

İşte PKK'nın en büyük korkusu budur: Barzani tarafından Türkiye'ye satılmak. Kürtlerin tarihi bu tip olaylarla doludur. PKK Barzani'nin beklediği fiyatı bulursa örgütü satacağını çok iyi biliyor. Bu satışı durdurabilmek, Türkiye ile Barzani'nin yakınlaşmasını engelleyebilmek için de elinden geleni yapacaktır. Nitekim şu sıralarda, Kuzey Irak içinde hiçbir şey yapmıyor ve sadece Türkiye'de güç gösterisiyle yetiniyor. Ankara-Barzani yakınlaşması artarsa göreceksiniz, örgüt Kuzey Irak'ta da dişlerini gösterecektir.

Türkiye, Washington'u ikna eder ve Barzani'nin beklentilerini de karşılarsa, Kuzey Irak'ın kapıları kapanacaktır. PKK'da canı pahasına bunu engellemeye çalışacaktır.

Örgüt, Türkiye dışında varlığını korumanın kavgasını veriyor. Hareket alanının da giderek daraldığının farkında.

POSTA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*