'PKK için Türkiye ile çalışıyoruz'

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington'un, PKK terörüne ilişkin kaygılar konusunda Türkiye ve Irak ile birlikte çalışmakta olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace ile Beyaz Saray'da gazetecilere açıklama yapan Rice, Başkan George W. Bush'un açıkladığı yeni Irak stratejisinde, Irak Çalışma Grubu'nun geçen ay dile getirdiği önerilere uygun olarak Irak konusunda bölgesel çerçevede bir yaklaşım benimsediklerini anlattı.

Rice, bunun unsurlarından bahsederken, "PKK'dan kaynaklanan terörizme ilişkin kaygılar konusunda Türkiye ve Irak ile birlikte çalışıyoruz" dedi.

Başkan Bush da, Irak stratejisini açıkladığı televizyon konuşmasında PKK terörü konusunu kastederek, "Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak, bu iki ülkenin sınırındaki sorunları çözmesine yardım edeceğiz" demişti.

Bu arada Savunma Bakanı Gates de, ABD silahlı kuvvetlerinin genişletilmesi konusundaki çalışmalara ilişkin bilgi vererek, ABD Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyade komutanlıkları bünyelerinde yer alan asker sayısını gelecek beş yıl içinde toplam 92 bin artıracaklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious