PKK içindeki iktidar mücadelesi had safhaya ulaştı

PKK içindeki iktidar mücadelesi had safhaya ulaştı.10334
  • Giriş : 30.07.2008 / 08:25:00

Terör örgütü PKK içindeki menfaat ve iktidar mücadelesi had safhaya ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PKK'nın televizyon ve radyo kurması için gönderdiği paralarla kaçan 'Mahir Welat' kod adlı Numan Uçar'ın inşaat sektörüne girdiği bildirildi. Uçar için infaz kararı alındı.

PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ı Suriye'den Rusya'ya getirten, yakalanmasında da büyük hatası olduğu kararına varılarak, örgüt tarafından 'hain' ilan edilen Numan Uçar, örgütün kendisine Rusya'da Kürt televizyonu ve radyosu kurmak için verdiği milyon dolarlarla birlikte kaçmıştı. Uzun süre ortadan kaybolan Uçar'ın, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'dan, KDP ve KYB'ye inşaat malzemeleri pazarladığı, elde ettiği paralarla da PKK'ya alternatif bir oluşumu harekete geçirme planları içerisinde olduğu öne sürüldü. Terör örgütü üst düzey sorumlularından Duran Kalkan, Roj TV'ye yaptığı açıklamada, mafya tarzı çalışmalarıyla ün salan 'Mahir Welat'ı, 'ajan' ve 'hain' ilan ederek, "Rusya Gizli Servisi'nin himayesine girdi. Öcalan'ın Moskova'da bulunduğu sırada Ermenistan'a giderek, burada bir Alman yetkiliyle görüştü ve Öcalan'ın yakalanmasında rol aldı. Aramızdaki mafyaları temizleyeceğiz." diye konuştu. Terör örgütünün elebaşısı Abdullah Öcalan da Suriye'den kaçışının ardından, 'Bana sığınacak bir kapı bulamayanlar cezalarını görecek.' diyerek, Numan Uçar'ın infaz edilmesini istemişti. Uçar'ın, Rusya'da olduğunun ve KDP-KYB ile ticaret yaptığının ortaya çıkması sonrasında harekete geçen Murat Karayılan'ın, bir taraftan 'Mahir Welat'ın öldürülmesi için tetikçiler görevlendirdiği, diğer taraftan da KDP ve KYB'yi ilişkilerini kesmeleri yönünde tehdit ettiği kaydedildi.

'Hain' Kani Yılmaz öldürülmüştü

Terör örgütünün Avrupa sorumlusu 'Kani Yılmaz' kod adlı Faysal Dunlayıcı da, Abdullah Öcalan'a Avrupa'da sığınacak yer bulamadığı için örgüt tarafından 'hain' ilan edilmişti. O dönemde terör örgütünün televizyonu için toplanan 100 milyon dolarla birlikte örgütten kaçan Kani Yılmaz, Osman Öcalan ile birlikte terör örgütü PKK'ya alternatif olarak PWD'yi (Yurtsever Demokrat Parti) kurmuştu. Kani Yılmaz, ticarete atılmayı planladığı dönemde, Murat Karayılan tarafından görevlendirilen tetikçiler tarafından otomobili havaya uçurularak feci şekilde öldürülmüştü. Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan da ağabeyinin yakalanması sonrasında Murat Karayılan, Duran Kalkan ve Cemil Bayık ile liderlik mücadelesine girişmiş, başarılı olamayınca, örgüte ait yüklü miktardaki para ile birlikte aralarında Nizamettin Taş, Hıdır Yalçın, Halil Ataç, Tahsin İnanç, Selahattin Gün, Hüseyin Kaytan ve Hıdır Sarıkaya gibi örgüt üst düzey sorumlularının da bulunduğu bir grupla birlikte örgütten ayrılmıştı. Osman Öcalan daha sonra Kani Yılmaz ile birlikte PWD'yi kurmuştu. Ancak PKK'nın silahlı saldırıları sonrasında bu oluşumu dağıtmak zorunda kalan Osman Öcalan, evlenerek Köysancak'a yerleşti ve terör örgütünden çaldığı paralarla burada 2 fırının işletmeciliğini yapmaya başladı. Abdullah Öcalan'ın 'öldürmeyin' talimatına rağmen, Murat Karayılan tarafından görevlendirilen PKK tetikçilerinin suikastlarından kıl payı kurtulan Osman Öcalan'ın, Kani Yılmaz'ın öldürülmesi sonrasında, Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin arasındaki güç mücadelesinde Fehman Hüseyin ile birlikte hareket ettiği öne sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*