PKK ile Fransa 'nın ahlaksız işbirliği!

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Le Parisien gazetesi, Fransa’da yakalanan 14 PKK militanından çoğunun Fransız istihbaratı DST’ye çalıştığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DST’den bir yetkili de haberi doğrulayarak, PKK’yla yapılan muhbirlik anlaşmasını şöyle anlattı: “Örgütle aramızda üstü kapalı bir anlaşma vardı. Fransa’da eylem yapmayacaklar ve bize bilgi verecekler, biz de bunun karşılığında PKK’nın faaliyetlerine göz yumacaktık”

Fransız Le Parisien gazetesi, geçen hafta Fransa’da düzenlenen “Ahtapot Operasyonu” ile yakalanan 14 PKK militanından “çoğunun” Fransız İçişleri Bakanlığı’nın özel istihbarat birimi DST’ye bağlı faaliyet gösterdiklerini yazdı. Örgütün Avrupa’daki kasası olarak nitelendirilen ve tutuklanan kişiler arasında yer alan 38 yaşındaki Nedim Seven’in bu gruba liderlik ettiğini kaydeden gazete, haberi Fransız istihbaratından da doğrulattı. Buna göre PKK üyeleri, uzun bir süreden beri DST ajanlarıyla temastaydılar. Ayda bir, ajanlarla görüşerek kendilerine bilgi aktarıyorlardı.

DST doğruladı
Bu bilgiler arasında PKK’nın Fransa’daki para kaynakları, örgütün şeması gibi bilgiler de yer alıyordu. Yani PKK, Fransa’daki faaliyetlerinin tümünü Fransız istihbaratının bilgisi dahilinde yürütüyordu. DST ile yapılan görüşmelerin büyük bölümünü de İnterpol tarafından Türkiye’de 15 kişinin ölümünden sorumlu olarak kırmızı bültenle aranan Nedim Seven elini kolunu sallaya sallaya gerçekleştiriyordu. Ayrıca Fransızlarla görüşen PKK’lılar arasında Belçika’da yakalanan ve örgütün bir başka kasası olan Canan Kurtyılmaz da bulunuyordu. Bu ilişkiyi yakından bilen DST ajanlarından biri de Le Parisien’e yaptığı açıklamada Fransız istihbaratı ile PKK arasındaki ilişkiyi doğruladı.

Üstü kapalı anlaşma
Fransız yetkili, “Örgütle aramızda üstü kapalı bir anlaşma vardı. Fransa’da eylem yapmayacaklar biz de bunun karşılığında PKK’nın faaliyetlerine göz yumacaktık. Çoğu zaman siyasi mülteci olan bu insanlarla idari polis işlemleri çerçevesinde ilişkideydik. Ama bu kendilerini koruma altında hissetmelerine izin verdiğimiz anlamına gelmez. Kuşkulu hiçbir faaliyete göz yummadık. Tam tersine sarı çizgiyi geçmemeleri konusunda kendilerini uyarıyorduk” ifadesini kullandı.

Peki niye yakalandılar?
3 örgüt militanının avukatlığını üstlenen Fransız avukat William Bourdon ise, “Müvekkillerim DST tarafından kontrol ediliyordu. Fransız istihbaratına hizmetler gerçekleştirdiler. Ama şimdi suçlu oldular. Anlamıyorum” diye konuştu.

Militanların sorgusunda PKK’nın Fransa’da yılda 4 milyon euro para topladığı, bunların en az 34 bin euro’sunun uyuşturucu kaynaklı olduğu tespit edildi. PKK’lılardan biri de sorgusu sırasında PKK’nın “intihar komandosu” adlı bir birimi olduğunu ve “Kürt davası” için eylemler gerçekleştirmek üzere hazır bekletildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious