PKK ile mücadele koordinatörlüğü

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tan, ABD tarafından atanan PKK Özel Koordinatörü'nün sadece 'PKK'yla mücadeleyi öngören' bir görevi olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diplomatik kaynaklar, ABD'nin atadığı PKK özel koordinatörünün PKK'yla görüşeceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve böyle bir görüşmenin ABD yasalarına göre de suç olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, haftalık basın toplantısında habercilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

ABD'nin PKK Özel Koordinatörü olarak eski orgeneral Joseph Ralston'u ataması ile ilgili soruları cevaplandıran Namık Tan, daha önce de ifade ettiği gibi Türkiye'nin koordinatör atama kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdiğini ve Türkiye'nin karşı bir atamasının elbette yapılacağını kaydetti.

Tan, Türk koordinatörü ABD'li koordinatöre muhatap bir kişi olacağını ve belirlendiğinde açıklayacaklarını söyledi. Tan, Ralston'un ABD'deki karmaşık bürokrasi yapı içerisinde müesseseler arasında zaman alan koordinasyonu sağlayacağını ve ilişkileri hızlandıracağını belirtti. Türk koordinatörün sivil ya da asker olabileceğini kaydeden Tan, koordinatörlerin sadece 'PKK'yla mücadeleyi öngören' bir görevi olacağını ifade etti. Diplomatik kaynaklar, ABD'nin atadığı PKK özel koordinatörünün PKK'yla görüşeceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve böyle bir görüşmenin ABD yasalarına göre de suç olacağını söyledi. ABD'nin PKK ile görüşmek için bir koordinatör ataması yapmasının çok gerçekçi olmadığı ve bu tür görüşmelerin ABD tarafından başka kanallar vasıtası ile yapılabileceği belirtildi.

Türk koordinatörün ABD'li koordinatör gibi Dışişleri Bakanlığı'na bağlı mı olacağı yönündeki soru üzerine Tan, koordinatörün büyük bir ihtimalle Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olacağını söyledi.

Askeri çevrelerin koordinatör atanmasına sıcak bakmadığı yorumlarını değerlendiren Tan, görüşlerini açıklarken devletin bütün kurumlarının görüşlerini ifade ettiğini vurguladı.

Tan, Irak'ın koordinatör atayacağını ilişkin kendisinde bir bilgi mevcut olmadığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi Türkiye'de görmek istemediği yönündeki açıklamalarının değerlendirilmesi istenmesi üzerine Namık Tan, kendisinin Cumhurbaşkanı'nın sözlerini asla yorumlayamayacağını ve asla böyle bir yetkisi olmadığını belirtti.

Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak'ta PKK terör örgütü hedeflerini bombaladığı yönündeki haberleri değerlendiren Namık Tan, kendisinde böyle bir bilgi olmadığını ve bu haberlerin nereden kaynaklandığı bilinmeyen haberler olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün aynı tarihe gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine mi eşlik edeceği yoksa Atina'ya mı gideceği sorusu üzerine Tan, Atina ziyaretinin resmi bir ziyaret olduğunu ve Başbakan Erdoğan'a refakat etmeyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious