PKK itirazına yeşil ışık

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Avrupa Adalet Divanı, terör örgütü PKK’nın AB terör örgütleri listesine alınmasına adli itiraz yolunu açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terörist Osman Öcalan, ‘PKK’nin şefi’ sıfatını kullanarak, Lüksemburg’da bulunan Adalet Divanı’na avukatları aracılığıyla yaptığı başvuruda, örgütün 2002 yılında dahil edildiği AB terör örgütleri listesinden çıkarılmasını talep etmişti. Bu girişime, KNK (Kürdistan Ulusal Kongresi) adına da Şerif Vanlı katılmıştı.

Adalet Divanı, 15 Şubat 2005 tarihinde, AB Konseyinin PKK’yı AB terör örgütleri listesine alan kararına yönelik bu itirazları reddetmiş, Osman Öcalan’ın artık var olmayan söz konusu örgütü temsil etme yetkisi bulunmadığını belirtmişti.

Temyiz üzerine, bugünkü kararında Adalet Divanı, terörist Öcalan’ın adli başvuru hakkı olduğu görüşünü onaylayarak, teröristlerin taleplerinin tekrar incelenmesine yeşil ışık yaktı.

Bu durumda, Adalet Divanı yargıçları, terör örgütünün AB listesinden çıkarılmasına yönelik adli talepleri inceleyerek gerekçeli bir karar açıklayacak.

LİSTE’NİN ETKİNLİĞİ TARTIŞMA KONUSU

Hamas’ın Filistin seçimlerinden zaferle çıkmasının ardından sıkıntılı günler yaşayan AB’nin bünyesinde terör örgütleri listesine ilişkin tartışmalar da sürüyor.

Terörizme karşı mücadele, terör örgütlerinin mali gelirlerini kontrol etmek ve engellemek amacıyla oluşturulduğu varsayılan liste, özellikle adli kurumların görüş ve kararları dikkate alınarak şekillendiriliyor.

Her 6 ayda bir gözden geçirilen terör örgütleri listesinde değişiklik yapmak için AB dışişleri bakanlarının mutabakatı gerekiyor.

AB listesinde yer alan PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin çeşitli AB ülkelerinde temsilcilikler bulundurmaları ve izinli gösteriler düzenlemeleri, bu örgütlerin üyelerinin bazı AB ülkelerinde “himaye edilmeleri” de söz konusu listenin etkinliğinin sorgulanmasına, diplomatik gerginliklere ve çeşitli eleştirilere konu oluyor.

ADALET DİVANI KARARLARI LİSTEYİ ÇÖKERTEBİLİR

Belçika Dönem Başkanlığı sırasında, 2001 sonunda, ABD’nin baskılarıyla oluşturulan AB terör örgütleri listesinin, sadece sorun kaynağı olduğu görüşünü savunan bazı AB’li diplomatlar ise Adalet Divanı kararlarının, listenin çökertilmesi için bahane olarak değerlendirilebileceğini ileri sürüyor.

AB diplomatları, Adalet Divanı’nın Halkın Mücahitleri ve PKK kararları ardından yeni tartışmalara konu olan ve ne işe yaradığı sorgulanan, hukuki altyapısı zayıf olan AB terör örgütleri listesinin bir anda çökebileceğini ileri sürüyorlar.

AB, ABD’de 11 Eylül 2001’de düzenlenen terör saldırılarının hemen ardından oluşturduğu terör örgütleri listesine Hamas’ı en baştan sokmuş, bu örgütün siyasi kanadını da daha sonra listeye eklemişti.

ABD tarafından da terörist olarak nitelenen İranlı muhalif örgüt Halkın Mücahitleri ve PKK da listeye 2002’de eklenmişti.

Avrupa Adalet Divanı, geçen Aralık ayında, İranlı muhalif örgüt Halkın Mücahitleri’nin AB terör örgütleri listesine alınması ve mal varlıklarının dondurulmasına yönelik kararı iptal etmişti.

Adalet Divanı yetkilileri, bu kararın ardından, Halkın Mücahitleri örgütünün AB terör örgütleri listesinden çıkarılması gerekeceğini duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious