PKK kampını kapatamayız

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Kuzey Irak’ta PKK'nın Mahmur Kampı'nın kapatıla-mayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, K.Irak’ta terör örgütü PKK'nın Mahmur Kampı'nın kapıtılamayacağını belirterek, “Türkiye bize anlayış göstermeli. Şu anki ortamda Irak ve ABD’nin PKK’ya karşı cephe açıp savaşması mümkün değil” dedi.

Kuzey Irak’ta yayın yapan ‘Kürdistan Nwe’ gazetesine açıklama yapan Irak Dışişleri bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye ile Irak arasında yaşanan PKK ve Mahmur Kampı'na ilişkin krizi değerlendirdi. Türkiye’nin her koşulda PKK’ya karşı Irak’ın etkin bir şekilde harekete geçmesi çağrısında bulunduğunu hatırlatan Zebari, “ABD ve Irak’ın günümüz koşullarında PKK’ya karşı bir cephe açarak savaşması mümkün değil. Türkiye, bize anlayış göstermeli. Çünkü PKK’ya yönelik mücadele için, ülkenin güneyinden ve orta kesimindeki askeri gücü kuzeye çekip, burada mücadele göstermemiz zor. Irak’ta artarak devam eden bir şiddet döngüsü var. Öncelikli hedefimiz Irak’taki şiddeti durdurup, istikrarı sağlamaktır” diye konuştu.

‘PKK'YA ATEŞKESİ BİZ SAĞLATTIK’

Zebari, Irak hükümeti ve Federal Kürdistan hükümetinin baskısının PKK’ya saldırılara durdurmayı kabul ettirdiğini ileri sürerek, Irak topraklarında Türkiye’nin zararına olacak unsurları barındırmaktan kaçındıklarını iddia etti. Bakan Zebari, PKK konusunda askeri müdahaleden ziyade diyalog yolunu tercih ettiklerini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye ile Irak arasında krize yol açan Mahmur Kampı’nın kapatılmayacağını da belirterek, “Herkes şunu bilmelidir ki, Irak hükümeti tek bir mülteciyi dahi çıkarmayacaktır. Bu alınan resmi bir karardır ve bu kararımızı herkese bildirdik. Ancak geldikleri topraklara geri dönmek isterlerse biz yardımcı olabiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious