PKK kampları, Talabani ve Barzani'nin denetiminde

PKK kampları, Talabani ve Barzani'nin denetiminde.12274
  • Giriş : 02.11.2007 / 14:17:00
  • Güncelleme : 02.11.2007 / 14:21:54

Çatışmada yakalanan terörist Seyithan Karababa savcıya verdiği ifade neleri itiraf etti?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum'un Hınıs İlçesi'ne bağlı Güzeldere Köyü kırsalında çıkan çatışmada sağ olarak yakalanan PKK'lı terörist `Bedran' kod adlı 30 yaşındaki Seyithan Karababa, PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından bazılarının Celal Talabi ve Mesut Barzani'nin denetiminde bulunduğunu söyledi. Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cesazı istemiyle yargılanan Karababa, avukatının yanında Cumhuriyet Savcısına verdiği ifadede, "PKK'nın Zeli kampı Talabani'nin, Zap kampı ise Barzani'nin denetimi altındaki topraklardadır" dedi.

Ağrı Dağı üzerinden gelen terörist grupları, Hınıs bölgesinde konaklattıktan sonra Tunceli ve Bingöl'e geçmelerini sağlayan Seyithan Karababa, 24 Ağustos 2006 günü çıkan çatışmada `Masiro' kod adlı teröristle birlikte sağ olarak yakalandı. Hınıs'ın Koh Dağı'ndaki operasyonda yakalanan iki teröriste ait 2 Kalaşnikof otomatik tüfek, el bombası, dürbün, çok sayıda mermi, el telsizi, örgüte ait cep telefonu ile iki SIM kart ele geçirildi. İlk sorgularından sonra tutuklanan teröristler hakkında Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 302'nci maddesi uyarınca ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cesası istemiyle dava açıldı.

SAVCIYA İTİRAF

Seyithan Karababa yakalandığının ertesi günü olan 25 Ağustos'ta Avukatı T.Ö.'nün de hazır bulunduğu ortamda, Cumhuriyet Savcısı'na örgütle ilgili itiraflarda bulundu. Erzurum'un Hınıs İlçesi'ne bağlı Burhan Köyü'nden olan ve 8 kardeşi bulunan Seyithan Karababa, ifadesinde şunları söyledi:

"Hakurk kampı içinde 3- 4 çeşit kamp vardı. Benim kaldığım kamp Britan kampıydı. Toplamda Hakurk kampında 250 civarında örgüt mensubu vardı. 1996 yılının sonunda Hakurk kampından ayrılarak Kuzey Irak'ta bulunan Zeli kampına geçtim. Bu kamp Celal Talabi'nin deneteminde bulunan topraklardaydı. Zeli kampında 1.5 yıl kaldım. Lojistik birimde çalışıyordum. Örgütün erzak işlerini temin ediyordum. Zeli kampının lideri Urfalı `Ebubekir' kod isimli şahıstı. Aynı zamanda bu şahıs PKK/KONGRA-GEL örgütünün meclis üyesiydi. Zeli'de 1997- 1998 tarihleri arasında kaldım. Bu kamptan, Mesut Barzani'nin denetimi altında bulunan topraklar içerisindeki Zap kampına geçtim. Bu kampta 1999'a kadar kaldım ve siyasi, askeri eğitim gördüm. Bu kamp yaklaşık 100 kişilikti. Başka da kamplar vardı ancak girişimiz yasaktı. Metina kampında 2002 yılına kadar kaldım. Metina'da Cemil Bayık, Murat Karayılan, Osman Öcalan isimli liderleri gördüm. Bize toplantılar yaptılar. Bu toplantılarda örgütün propogandası yapılıp son siyasi gelişmeler anlatılıyordu. Buradan Zap kampına geçtim, 2- 3 ay kaldıktan sonra İran sınırına yakın Hineri kampına geçtim. Hineri'de 20 Nisan 2004 tarihine kadar kaldım. Ağrı Dağı'ndan 90 kişilik grupla Türkiye'ye geçtik."

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious