PKK kampları topçu ateşine tutuldu

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Hükümet, Irak konusunda 'maceracı ve yayılmacı' bir politika yerine diplomasinin sunduğu olanakları sonuna kadar kullanma stratejisini benimsedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Strateji çerçevesinde ABD ve Irak'ın etkili adım atması hedefleniyor. Kuzey Irak'ta bulunan Türk birliğinin son dönemlerde bölgedeki PKK kamplarını topçu ateşine tuttuğu öğrenilirken, diplomasiden sonuç alınamazsa daha önce 16 kez sınırötesi operasyon düzenleyen Türkiye'nin asker gönderme konusunda Meclis'ten yetki alabileceği vurgulandı.
Türkiye, Kuzey Irak'taki PKK varlığı ve Kerkük'ün statüsü konusunda izleyeceği politikayı netleştirdi. Hükümette bu konuda yapılan değerlendirmeler şöyle:
Dört temel: Irak, parçalanma sürecinde. Parçalanma bölgedeki dengeleri altüst eder. Türkiye'nin vizyonunun dört temeli var. Birincisi güvenlik, her ülke güvenlik içinde olmalıdır. İkincisi siyasi etik, konuşan Irak ve konuşan Ortadoğu. Üçüncüsü ekonomi, Irak kaynakları adil dağılmalı. Dördüncüsü kültürel, etnik gruplar barış içinde yaşamalı.
Askeri müdahale: Türkiye, konjoktürel gelişmelerin psikilojik etkisinde kalarak hareket edemez, maceracı ve yayılmacı bir politika izleyemez. Türkiye, bölgede barış ve istikrar istiyor, onun için politikalarını sürdürecek.
Davul-zurnayla girilmez: Türkiye'nin Kuzey Irak'ta tank birliği ve özel kuvvetleri var. Yakın geçmişte gerekli yerlere operasyon yapıldı. Sınır ötesi operasyon konusunda gerek duyulursa hükümete yetki veren tezkere TBMM'ye getirilir. Geçmişte 16 kez girildi, alınan netice ortada. Bu bağırarak, çağırarak, davulla, zurnayla yapılmaz.
Muhataplara anlatma: Türkiye, başta ABD olmak üzere bölgedeki otoritelere, PKK'nın Ortadoğu, Kuzey Irak ve Türkiye için tehdit olduğunu anlatıyor. Bölge devletleriyle, İran ve Irak'taki gruplarla görüşmeler, PKK terör örgütünün varlığını sona erdirmek için uyarılar sürdürülecek.
Yeni kapı: Ovaköy sınır kapısının açılması aşamasına gelindi. Bu kapının açılması halinde yolun 15 km.'lik bir bölümü Kürt bölgesinden geçecek.

Uçak raporu bekleniyor
Bu arada içinde Türk işçilerinin bulunduğu, Moldovalı bir şirkete ait kargo uçağının Bağdat yakınlarında düşmesiyle ilgili raporun ABD'lilerce tutulduğu belirtildi. Türkiye'nin raporu incelemek için başvurduğu ve bunun yanıtını beklediği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious