PKK kamplarını BBG evi gibi gözetlettiren sistem

PKK kamplarını BBG evi gibi gözetlettiren sistem.12012
  • Giriş : 21.12.2007 / 04:10:00
  • Güncelleme : 21.12.2007 / 00:07:07

Havada 52 saat kalan insansız araç sayesinde komutanlar, oturdukları yerden PKK'ya kapsamlı hava harekâtını anbean izleyebilmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın söylemiyle, "PKK kamplarının ve hareketlerinin Türk ordusu için BBG (Biri Bizi Gözetliyor) evi gibi" olmasını, İsrail'den kiralanan Heron (Kartal) adlı insansız hava aracı sağladı. Heron'un aldığı operasyon görüntüleri Batman'daki karargâha, oradan da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) tüm birlikleri birbirine bağlayan TSK Entegre Muhabere Sistemi (TAFICS) aracılığıyla Genelkurmay Karargâhı'na iletildi. İsrail, savunma sanayisi ürünlerinin Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı kullanılmasına karşı çıkmıyor. Türkiye'nin İsrail'den aldığı 10 Heron 2008 sonunda TSK envanterine katılacak.

Operasyon görüntüleri Heron'un

Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanları, Türk savaş uçaklarının 16 Aralık Pazar gününün ilk saatlerinde, Kuzey Irak'taki ve Kandil'deki PKK kamplarına yönelik hava harekâtını Genelkurmay karargâhı'nda birlikte izlemişlerdi.

Orgeneral Büyükanıt o geceyi anlatırken "Bütün gece karargâhta harekâtı canlı izledik. Çıplak gözle, bütün komutanlarla birlikte izledik. TSK'nın olanakları bildiğiniz gibi değil" değerlendirmesini yapmıştı. Komutanların operasyon anını izlemesini sağlayan TSK'nın İsrail'den kiraladığı insansız hava aracı Heron oldu. Hava harekâtı sırasında uçakların havalandıkları andan itibaren tüm hareketlerini ve rotalarını radar ekranından takip eden komutanlar, bir yandan da Batman'daki üsten kontrol edilen Heron'un gönderdiği anlık görüntüleri izlediler.

183 milyon dolara 10 Heron

TSK'nın 2005 yılında açtığı 'Orta İrtifa-Uzun Süreli Havada Kalış' (MALE) sınıfı insansız hava aracı ihalesini ABD'nin Predator'larına karşı, İsrail devlet firması IAI'nin ürtetiği Heron kazandı. Yer komuta kontrol ekipmanlarını da içeren 10 adet platform, 183 milyon dolara mal olacak. 'Heron'larda Aselsan tarafından üretilen elektro-optik/kızılötesi görev ekipmanını kullanılacak. Sözkonusu 10 Heron'dan ikisi Deniz Kuvvetleri envanterinde diğerlerinin ise dörder adet olmak üzere Kara ve Hava Kuvvetlerinin envanterinde, yer alacak. Heron 16 metrelik kanat açıklığına ve 250 kilogramlık taşıma kapasitesine sahip. Havada 52 saat sürekli kalabilen ve 10 kilometre kadar irtifaya çıkabilen bu uçaklar havadan istihbarat toplamak, keşif ve gözlem faaliyetleri yapmak için ideal uçaklar olarak görülüyorlar. Heron'ların uçuş mesafesiyse yaklaşık 3 bin kilometre.

Eğitimi Batman'da verildi

Heronların teslimatının Ekim 2007'de başlaması gerekiyordu, ancak İsrailliler bazı teknik nedenlerden dolayı teslimatların 2008 ortasında başlayacağını bildirdi. Bunun üzerine TSK'nın acil ihtiyacını karşılamak üzere İsrail, Temmuz 2007'de Türkiye'ye bir adet Heron'u kiralık olarak verdi. Söz konusu sistemin eğitimi de Batman'da bizzat İsrailliler tarafından Türk Hava Kuvvetleri personeline verildi.

Heron'ların Batman'a gönderdikleri görüntüleri Ankara'daki ana karargâha iletimi ise TAFICS sistemi aracılığıyla gerçekleştirildi. Entegrasyonuna 1996 yılında başlanan TAFICS sistemi 200 milyon dolara mal oldu. Fiberoptik kablolar üzerinden her türlü ses, görüntü ve bilgi alışverişini kolayca ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan TAFICS'in en önemli özelliği ise TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli kriptonun kullanılıyor olması. Söz konusu kripto hiçbir şekilde başka bir sistem tarafından çözülemiyor.

Devlet birimlerine ve savaş zamanı görev alacak kuruluşlara hizmet vermek üzere planlanan milli ve askeri stratejik bir sayısal entegre muhabere şebekesi olan TSK Entgere Muhabere Sistemi TAFICS, aynı zamanda NATO'nun Türkiye içindeki haberleşme ve bilgi sistem ihtiyaçları için gerekli servisleri de karşılayan bir sistem. TAFICS sayesinde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, TÜBİTAK ve devletin diğer bazı önemli birimleri tüm görüşmelerini güvenli bir şekilde yapıyor. TAFICS'i Başbakanlık'ın yanı sıra Milli Savunma, Dışişleri, İçişleri, Maliye ve Ulaştırma bakanlıkları da kullanıyor.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious