PKK kamplarının BBG evi gibi olması ABD sayesinde mi?

PKK  kamplarının BBG evi gibi olması ABD sayesinde mi? .12043
  • Giriş : 28.12.2007 / 12:01:00
  • Güncelleme : 28.12.2007 / 12:05:05

ASAM Başkanı Faruk Loğoğlu, Genelkurmay'ın PKK'nın Kandil Dağındaki kampları artık bizim için BBG evi gibidir sözleri ile ilgili kritik bir soruyu gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

5 Kasım'dan önce söylenebiliyor muydu?Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkanı Faruk Loğoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın

Artık bizim için PKK'nın Kandil Dağındaki kampları ve hareketleri BBG evi gibidir" yönündeki sözleri ile ilgili olarak, "Genelkurmayımız bunu 5 Kasımdan (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-ABD Başkanı George Bush görüşmesinden) önce söyleyebiliyor muydu? Söyleyemiyordu. O anlamda bunun yeni olduğunu ve kaynağının en azından önemli bir bölümünün ABD'den geldiğini düşünmemiz lazım" dedi.

Loğoğlu, soruları yanıtlarken, "Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine düzenlediği askeri operasyonların artık daha fazla sürmemesi gerektiğini" savundu. "Şimdiye kadar yapılan operasyonlardan çok önemli sonuçlar elde edildiğini" belirten Loğoğlu, "Artık bundan sonra ilave operasyonlarla sağlanabilecek geriye başka ne kaldı, onu da doğrusu ben tam değerlendiremiyorum. Ama, diplomatik ve siyasi açıdan, bir işin üzerine çok fazla gittiğinizde, bunun uluslararası kamuoyunda bir doyum noktası vardır, o noktanın aşılmaması lazım" diye konuştu.

"Askeri mücadelenin terörle mücadelenin sadece bir boyutu olduğunu" ifade eden Loğoğlu, "221. madde çerçevesinde de adımlar atılmalı. Hukuki, ekonomik, sosyal, kültürel, psikolojik, sağlık, eğitim boyutları da olan kapsamlı bir ulusal ve toplumsal projeye ve toplumsal vizyon yaklaşımına ihtiyaç var. Hiçbiri tek başına yeterli değil.

Terörle mücadelede her bir adım ve adımcığa ihtiyacımız vardır. Her adımın da daha büyük bir bütünün tutarlı parçası olduğuna dikkat etmemiz lazım. Çünkü, şimdiye kadar hep bölük-pörçük gitmişiz ve istediğimiz sonuçları maalesef alamamışız" dedi. Loğoğlu, "konuya ilişkin hükümet tarafından plan hazırlanıp, Türk toplumunun tartışmasına açılması gerektiğini" belirtti.

"ZAMANLAMADA GECİKME YOK"

"Operasyonların zamanlamasında gecikme, eksiklik ya da yanlışlık olduğunu düşünmediğini" kaydeden Loğoğlu, "tezkerenin Meclisten geçmesinden operasyonlara başlanmasına kadar geçen sürede her şeyin aslında normal bir seyir takip ettiğini, işin gayet sakin, planlı, bilinçli bir şekilde yapıldığını" söyledi.

"Operasyonlar sonucunda, terör örgütü PKK'nın sadece maddi olarak değil, psikolojik açıdan da ciddi anlamda vurulduğunu" dile getiren Loğoğlu, "ABD'nin operasyonlara ses çıkarmamasında da Türkiye ile ilişkilerinin PKK nedeniyle çok zora gireceğini hissetmesi ve Irak'ın toprak bütünlüğünün, Iraklı Kürtleri desteklemekten daha önemli olduğunu benimsemesinin etkili olduğunu" bildirdi.

Loğoğlu, "ABD'nin PKK konusundaki çizgisini devam ettirebilmesi halinde ilişkilerde büyük ölçüde rahatlık hissedileceğini, ancak bunun tek başına ilişkileri düze çıkarmak için yeterli olmadığını" anlattı. Loğoğlu, "özellikle Ermeni tasarısının her an tekrar gündeme gelebileceğini" ifade etti.

"BBG EVİ GİBİ OLMASINDA ABD ETKİLİ"

"Kandil Dağı'nın artık BBG evi gibi" olmasında, ABD'nin anlık istihbarat bilgilerini Türkiye'ye aktarmasının rol oynadığını savunan Loğoğlu, şöyle devam etti: "Genelkurmayımız bunu 5 Kasımdan önce söyleyebiliyor muydu? Söyleyemiyordu. 5 Kasımdan önce de Türk-Amerikan istihbarat örgütleri arasında sivil ve askeri bilgi alışverişi her zaman vardı. Ama bu farklı bir boyutta istihbarat akışı. O anlamda bunun yeni olduğunu düşünmemiz lazım. Yeniyse de bunun kaynağının en azından önemli bir bölümünün ABD'den geldiğini düşünmemiz lazım."

"PKK, SALDIRILARIYLA KENDİNİ MAHKUM ETTİ"

Loğoğlu, "Kürt çevrelerin operasyonları propaganda malzemesi yapabileceğini, bir sivil hedefin zarar görmesi halinde, bunun mutlaka Iraklılar ve Iraklı Kürtler tarafından duyurulacağını" söyledi. "Türkiye'nin, Bağdat yönetimi ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, usulü ve seviyesine uygun olarak da bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani ve kuzey Irak'taki Kürt oluşumla diyalog içinde olması gerektiğini" savunan Loğoğlu, "bundan Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyin olmadığını" ifade etti.

Loğoğlu, "Diyalog, Türkiye'nin Irak, kuzey Irak ve kuzey Irak'taki Kürtler ve diğer nüfus üzerindeki zaten varolan etkisini onlara hissettirmenin en etkili yoludur" diye konuştu. ASAM Başkanı Loğoğlu, "uluslararası toplumun terörist saldırılara çok duyarlı olduğu bir dönemde PKK'nın yaptığı saldırılarıyla sadece kendini mahkum ettiğini" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious