'PKK konusunda ABD de sonuç bekliyor'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Yüksek Savunma Grubu Eşbaşkanı Peter Rodman, ABD'nin Türkiye için güvenilir bir müttefik olmak istediğini, bu nedenle PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston'a büyük destek verdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Savunma Grubu Eşbaşkanı Rodman, ABD Büyükelçiliği konutunda ABD Büyükelçi Ross Wilson ile birlikte bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un da eş başkanı olduğu Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantısına ilişkin bilgi veren Rodman, birkaç yıl ara verilen toplantıların geçen yıl yeniden başlatıldığını anlattı. Grubun amacının iki ülke arasında stratejik görüşmelerin yapılması olduğunu belirten Rodman, toplantı sırasında iki ülkenin çok sayıda ortak görüş ve çıkarı olduğunun teyid edildiğini kaydetti.

Rodman, yıllık olan Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantıları arasında da iki ülkenin askerlerinin toplanabilmesi için bir mekanizmanın kurulması konusunu da değerlendirdiklerini söyledi. Rodman, toplantıda iki dost ve müttefik arasında bir görüşmenin yapıldığını belirterek "Türkiye için iyi ve güvenilir bir müttefik olmak istiyoruz. Türkiye'nin istikrara yaptığı katkıya değer veriyoruz. Türkiye'nin kaygılarına elimizden geldiği kadar karşılık vermek istiyoruz. PKK konusu bunun bir örneği. Ralston'un görevinde başarılı olmasını istiyoruz" dedi.

'PKK'Yİ KONUŞTUK'

Ankara ile yaptıkları toplantıda PKK sorununun ele alındığını anlatan Rodman, Türk tarafının bu soruna ilişkin görüşlerini dile getirdiğini, iki ülkenin, teröristlerin Türkiye'ye tehdit oluşturmaması konusunda görüş birliği içerisinde olduğunu söyledi.

Bush Yönetiminin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Ralston'un görevine büyük destek verdiğini de kaydeden Rodman, "Ben Türk meslektaşlarımı ikna edebildim. Ralston'un üstlendiği görevin başarılı olmasını çok istiyoruz. Bu yönde çok çalışıyoruz. Türk-Irak sınırının bir barış sınırı haline gelmesini ve iki ülkenin dost ve müttefik olmasını arzuluyoruz" diye konuştu. Ralston'un çabalarından en kısa süre içinde somut sonuçların elde edilmesini istediklerini de söyleyen Rodman, "Türkiye'nin, soyut, entelektüel bir tartışma istediğini biliyoruz. Hepimiz, pratik, somut sonuçlar istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Rodman, Irak ile ilgili olarak Bush yönetimine öneriler yapılan "Baker Raporu"nun bazı unsurlarının hükümet tarafından kabul gördüğünü, bazılarının ise olumlu karşılanmadığını da anlattı. Bu çerçevede, raporun Irak'ın toprak bütünlüğüne yaptığı vurguyu Bush'un desteklediği en önemli unsur olarak gösteren Rodman "Irak'ın bütünlüğü, ABD'nin Irak politikasının ana bir unsurudur" diye konuştu.

Başkan Bush'un, raporun Türkiye'nin önemine ilişkin olumlu değerlendirmesi ile de mutabık olacağına inandığını söyleyen Rodman, Irak'ta teröristlere sığınma olanağı sağlanmamasının önemine de vurgu yaptı. Rodman, Irak'tan çekilme konusunda Türkiye gibi dost ülkelerden tavsiye almakta bir sakınca görmediklerini ifade etti.

Peter Rodman, Bush yönetiminin Baker Raporu'nun Kerkük ile ilgili bölümüne ilişkin görüşlerin sorulması üzerine de Kerkük konusunda Türkiye'nin hassasiyetlerini ve kaygılarını bildiklerini belirterek, bu konunun Irak tarafından "yapıcı" bir biçimde ele alınmasını istediklerini belirtti. Rodman, Kerkük konusundaki kararı Irak'ın vereceğini ancak bu kararın etkileri olacağının dikkate alınması gerektiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious