PKK konusunda ABD'den somut destek istiyoruz!

PKK konusunda ABD'den somut destek istiyoruz!.10458
  • Giriş : 22.09.2007 / 11:15:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:31:35

Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin kuzey Irak’ta faaliyet gösteren PKK terörüne karşı mücadelede Irak hükümeti ve ABD’den somut destek ve yardımistediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan "(PKK ile mücadelede) Tek başına yapabileceklerimizin sınırı var,bu sınırları zorlamak istemiyoruz, ancak bunu yapmamız gerekirse deyaparız" dedi.
      Chicago'daki temasları çerçevesinde Chicago Üniversitesi ŞarkıyatEnstitüsü'nde Türk dış politikasını anlattı Babacan, katılımcıların sorularınıyanıtladı.
      Türkiye'nin bölgesinde çoğulcu, demokratik ve hukuk devleti yapısıyla vecanlı ekonomisiyle istikrar yayan bir ülke olduğunu söyleyen Babacan,Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde de son derece aktif bir politika izlediğini, güçlü bölgesel bir güç olduğunu vurguladı. Türkiye'ninbölgesindeki pekçok ülkeye demokratik açıdan esin kaynağı oluşturduğunu belirten Babacan, Türkiye'nin BM Medeniyetler İttifakı girişiminin İspanyaile birlikte eşbaşkanlığını yürüttüğünü anlattı. Dünyanın pekçok bölgesinde barışı koruma harekatlarına katılan Türkiye'nin "ABD'nin güvenilir ve stratejik ortağı" olduğunun altını çizdi. Babacan, iki ülkenin dış politikada pekçok konuda ortak hedefleri paylaştığına işaret etti.
     
     IRAK
      Irak'ta kamu düzenin sağlanmasının ve akan kanın durmasının son dereceönemli olduğunu vurgulayan Babacan, siyasi diyaloğun, ulusal uzlaşınınsağlanması için son derece gerekli olduğunu ve bu hedefe ulaşmaya Türkiyeile ABD'nin öncelik verdiği bir konu olduğunu belirtti.
      "Biz Irak'ta barış ve demokrasinin sağlanmasını istiyoruz" diye konuşanBabacan, Türkiye'nin Irak'ın siyasi bütünlüğünü ve toprak bütünlüğünün herpahasına korunmasını istediğinin altını çizdi. Irak'ı "bir pandorakutusu" olarak niteleyen Babacan, "Eğer Irak bütünlüğünü koruyamaz vebölünürse şu anda yaşanan olayların daha da kötüsünün yaşanması mümkün.Irak'ın bölünmesi bir çözüm olamaz" dedi. Böyle bir durumda ülkedeki yangının bölgeye yayılacağını vurgulayan Babacan bu kapsamda ABD'nin Türkiye'nin görüşlerini paylaştığını görmekten ayrıca memnuniyet duyduğunu söyledi.
     
     PKK TERÖRÜ
      Babacan kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'nın serbestçe hareket ettiğini ve sınırı geçerek Türkiye'ye saldırılar düzenlediğini hatırlatan Babacan, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda hem ABD hem de Irak hükümetinden somut adımlar atmasını beklediğini vurguladı.
      Babacan bir soru üzerine Türkiye'nin terörden dolayı çok şehit verdiğini,iki gün önce kendisinin de yakın akrabasını kaybettiğini belirtti. ABD'ninIrak'ta etkili olduğunu söyleyen Babacan, Türk halkının PKK terörüne karşıABD'den beklentilerini olduğunu ifade etti. Babacan "Bu sorunun Irakhükümeti ve ABD'nin yardımıyla çözülmesini umuyoruz" diye konuştu.Babacan "Terörizmin dini, ülkesi yoktur, evrensel bir tanımı vardır.'Benim teröristim senin teröristin' diye birşey kabul edilemez,teröristlerin hepsi kötüdür" dedi.
      Babacan Türkiye'nin yıllarca terörden çok çeken bir ülke olduğunu, ancakdiğer ülkelerin kendisine bu konuda yeterli anlayışı göstermediğinianımsatan Babacan, "Bazı ülkelerin gerçeği görmeleri biraz zaman aldı,ancak bugün PKK, başta ABD olmak üzere pekçok ülkenin terör örgütülistesinde" dedi.
      Kuzey Irak'ta PKK terör eğitim kampları bulunduğunu anlatan BabacanABD'nin Meksika sınırından geçip kendisine saldıran teröristlerinMeksika'da olmalarına gözyumamayacağını, aynı şekilde Türkiye'nin de Irak'taki bu durumu kabul edemeyeceğini belirtti. Babacan bu konuda Türkiye'deki yeni hükümetin hem Irak hükümetinden hem de ABD'den "somut ve güçlü destek ve yardım" beklediğinin altını çizdi. Babacan "Tek başına birşeyler yapmamızınsınırları var, bu sınırları zorlamak istemiyoruz, ancak bunu yapmamızgerekirse de yaparız" dedi.
     
     KERKÜK
      Babacan Kerkük'te yapılması öngörülen referandumla ilgili bir soruya ise,Türkiye'nin Irak'ta yaşayan pekçok akrabası olduğunu, Irak'ta öleninsanlardan dolayı Türk halkının derin üzüntü duyduğunu dile getirdi. "BizIrak'ın bütünlüğünü destekliyor," diyen Babacan, ülkenin kaynaklarınıntüm Iraklılar'a ait olduğunu vurguladı. Kerkük'ün ise ülkedeki etnik, dinimezhepsel çeşitliliğini gösteren "tüm Irak'ın küçük bir kopyası"olduğunu belirten Babacan, "Kerkük'ün de bu özel statüsünü korumasınıistiyoruz" dedi. Babacan bu yılın sonuna doğru yapılması öngörülenreferandumdan önce yerine getirilmesi gereken bazı önkoşulların henüztamamlanmadığını ifade etti ve referandumun yıl sonuna kadar yapılmasınınmümkün görünmediğini söyledi.
     
     SEÇİMLER
      Bir soru üzerine Türkiye'de yapılan genel seçimlerin Türkiye'dekidemokrasi açısından bir sınav niteliği taşıdığına işaret eden Babacan, seçimler sonucunda sadece yeni bir parlamento değil, aynı zamanda yeni bir cumhurbaşkanının da seçildiğini dile getirdi. Türkiye'de seçimler öncesinde sonderece açık ve demokratik bir havanın yaşandığını belirten Babacan, herkesinifade özgürlüğü çerçevesinde görüşlerini dilediğince ifade edebildiğini söyledi.
      seçim sürecinin Türk demokrasisinin ne derece güçlendiğini gösterdiğini kaydeden Babacan, seçimlere katılım oranının yüzde 85 olduğunu hatırlattı. Babacan yeni meclisin de son derece temsili bir meclis olduğunu sözlerine ekledi.
     
     AB ÜYELİĞİ
      Türkiye'nin AB üyeliği süreciyle ilgili olarak ABD'nin başındanberi Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini vurgulayan Babacan, bu konuda ABD hükümetine müteşekkir olduklarını anlattı. Türkiye'de son dönemde gerçekleştirilen reformların Türk halkının yararına olduğunu, yaşam standartlarını yükselttiğini söyleyen Babacan, son 5 yılda Türkiye'de yapılan reformların bağımsız gözlemciler tarafından "sessiz devrim" olaraknitelendirildiğine dikkati çekti.
      Türkiye'nin AB sürecini Türkiye'nin komşularının ve bölgenin de çok yakından izlediğini anlatan Babacan, Türkiye'nin, AB sürecini siyasi çıkarlar nedeniyle etkileme ve sömürmeye çalışan bazı çevreler yüzünden yılmayacağını ve tam üyelik dışında başka bir seçeneği kabul etmeyeceğini söyledi.
     
     KIBRIS
      Kıbrıs ile ilgili bir soru üzerine Türkiye'nin Kıbrıs sorununaadil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm istediğini yineleyen Babacan, Annan planınıkabul eden Kıbrıslı Türklerin izalosyona tabii kaldığını, planı reddedenRumların ise AB üyeliğiyle ödüllendirildiğini söyledi. Babacan bu kapsamda AB'nin tarafsız olamayacağını belirterek BM'nin yardımını istediklerini ve bu sorunun çözümü için bir çıkış yolu bulmaya çalışacaklarını belirtti.
     
     ENSTİTÜ'DE OSMANLI HARİTALARI BÖLÜMÜ AÇILACAK
      Bu arada, Babacan'ın yaptığı konuşmadan önce Chicago Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü yetkileriyle görüştüğü ve enstitü yetkililerinin kendisine bünyelerinde Osmanlı Haritaları Bölümü açacaklarını söyledikleri ve bölümle ilgili bilgi verdikleri öğrenildi. Görüşmede Babacan'a enstitütünün yeni çıkardığı Hitit Sözlüğü'nün ilk İngilizce baskısı da hediye edildi.
      Chicago'daki temaslarını tamamlayan Babacan, TSİ 06.00'da Chicago'dan ayrılarak New York kentine gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious