"PKK konusunda işbirliğimiz sürecek"

  • Giriş : 30.11.2007 / 13:17:00

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, terör örgütü PKK'lı iki kişinin iadesi ile ilgili olarak, ''Teşkilatlarımız arasında çok güvene dayalı bir işbirliği söz konusu. Bu ortamda da bu işbirliği devam edecektir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cuntz, Vali Hüseyin Avni Mutlu'yu ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Terör örgütü PKK üyeleri Mehmet İltaş ve Mehmet Eşref Kızılay, Almanya'da yakalanıp, Türkiye iade edilmesinden sonra 43 kişinin daha iadesi daha bekleniyor. Bu doğru mu?" sorusuna Cuntz, bu konuya çok derinlemesine girmek ve ayrıntılı olarak konuya cevap vermek istemediğini aktardı.

Cuntz, "Çünkü teşkilatlarımız arasında çok güvene dayalı bir işbirliği söz konusu. Bu ortamda da bu işbirliği devam edecektir" diye konuştu.

"Almanya'nın Türkiye'den El Kaide üyesini talep ettiği doğru mu?" sorusu üzerine de, Türk basınında bu konuyla ilgili haberlerin yer aldığını anlatan Eckart Cuntz, "El Kaide örgütüyle birebir bağlantısı belki olmayabilir. Bir İslam'cı örgüte bağlı bir kişinin Konya'da yakalandığı konusunda basında bilgi yer aldı. Ama bu 2 veya 43 kişiyle bağlantılı bir konu değil" dedi.

"Terör örgütü PKK'lılara karşı El Kaide üyesi talep edilmedi mi?" sorusuna Cuntz, kesinlikle böyle bir bağlantının olmadığını, gerçekten teşkilatlar ve güvenlik güçleri arasında güvene dayalı çok önemli bir işbirliğinin olduğunu ifade etti.

Terör örgütü El Kaide'ye katılmak ve bombalama eylemlerine hazırlık yapmak suçlamasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Europol Sirene Dairesi Başkanlığı'nca aranan Alman vatandaşı Atilla S. (22), 7 Kasım 2007 tarihinde Konya'da gerçekleştirilen operasyonda yakalanmıştı.

"İlk kez Diyarbakır'a geldim, bölgeyi görmek istedim"

Cuntz ayrıca, Diyarbakır'a ilk defa geldiğini, bölgeyi tanımadan (Türkiye'yi tanıyorum) demenin yanlış olacağını, bu nedenle bölgeyi görmek istediğini söyledi.

Bölgenin çok büyük bir kültürel bir mirasa ve değerlere sahip olduğunu, AB ve Almanya olarak burada neler yapılabileceğini görmek için geldiğini kaydeden Cuntz, "Örneğin daha fazla turist gelmesini nasıl sağlayabiliriz? Gerçekten burayı gördükten sonra turistlere buraya gelmelerini tavsiye edebilirim. Burada görülmesi gereken ve çekiciliği olan önemli değerler var" dedi.

Cuntz, "Tarım alanında neler yapılabilir? Onları araştırmak için buradayım. Dün, Dicle Üniversitesi'nde bir pilot projeye imza atıldı. Bu proje, tarımda güneş enerjisiyle damla sulama yöntemini öngörüyor. Test edildikten sonra bütün tarımda uygulanması konusuna gidilecek" şeklinde konuştu.

Almanya 2 PKK'lıyı iade etti

Adalet Bakanlığı, dün kırmızı bültenle aranan PKK'lı Mehmet İltaş ve Mehmet Eşref Kızılay'ın Almanya'da yakalandıklarını, Türkiye'ye iade edilerek cezaevine konulduklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious