PKK Koordinatörlüğü'ne Edip Başer

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Hükümet PKK koordinatörü olarak emekli Org. Edip Başer’in Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunulması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD yönetiminin PKK koordinatörü adıyla eski NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı emekli Orgeneral Joseph Ralston’u atamasından sonra Ankara’nın atayacağı isim de netleşmeye başladı. Hükümet ve Genelkurmay arasında yürütülen çalışmalarda eski İkinci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Edip Başer’in ismi ön plana çıktı. Son anda bir değişiklik olmazsa bu göreve Başer atanacak.

Washington-Ankara-Bağdat hattında bir süredir tartışma konusu olan PKK koordinatörlüğü konusu nihayet sonuca ulaşıyor. ABD yönetimi PKK koordinatörü adıyla eski NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı emekli Orgeneral Joseph Ralston’u atamasından sonra gözler Ankara’nın atayacağı isme çevrilmişti.

Ankara’da Genelkurmay ve hükümet arasında bir süredir yürütülen görüşmelerde, Ankara’nın atayacağı ismin de emekli bir orgeneral olması konusunda mutabakata varıldı. İsimler üzerinde papılan değerlendirmelerde, eski İkinci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Edip Başer üzerinde genel bir mutabakat sağlandı.

2002 yılında Aytaç Yalman’ın Kara Kuvvetleri Komutanı yapılmasıyla emekliye ayrılan emekli Orgeneral Başer, İkinci Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevlerinde bulunması nedeniyle Irak ve PKK olmak üzere uluslararası konulara da hakim biri olarak biliniyor. Başer, halen Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor.

Başer üzerinde Genelkurmay ile hükümet arasında mutabakat sağlanmakla birlikte atama üçlü kararnameyle yapılacağı için Cumhurbaşkanı Sezer’in de onayı alınacak. Cumhurbaşkanı’na bu akşam konuyla ilgili bilgi verilmesi bekleniyor. Sezer de onay verirse, kararnamenin en geç iki gün içinde Köşk’e gönderilerek kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

ABD’nin PKK Koordinatörü Ralston’un da 13-14 Eylül tarihlerinde Ankara’da olması bekleniyor. Eğer Başer bu göreve atanırsa, Ralston’la görüşmeleri yürütecek. Başer’in Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e bağlı çalışması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious