PKK koordinatörü belli oldu

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Amerikan yönetimi, PKK özel koordinatörü olarak eski başkomutanlarından emekli General Joseph W. Ralston’u tayin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2000-2003 yılları arasında NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanlığı yaptıktan sonra emekli olan havacı General Ralston, ABD Genelkurmay ikinci başkanlığı görevini de yürütmüştü. 1997’de Genelkurmay Başkanlığı’na aday olan Ralston, bir CIA çalışanı ile zina yaptığının ortaya çıkması ve kendisinin de bunu kabul etmesi üzerine adaylıktan çekilmişti. Skandala rağmen Ralston’u koruyan dönemin Savunma Bakanı William Cohen, generali emekliliğinden sonra ‘Cohen Group’ adlı danışmanlık şirketine başkan yardımcısı yaptı. Cohen Group’un diğer başkan yardımcısı ise ABD’nin eski Ankara büyükelçilerinden Marc Grossman. General Ralston, Ekim 1999’da Amerika’daki Musevi örgütü JINSA tarafından emekli Orgeneral Çevik Bir’e verilen ödül törenine de katılmıştı.

Emekli Orgeneral Çevik Bir, Ralston için “Kariyerim boyunca dostluk geliştirdiğim ve aynı değerleri paylaştığım bir meslektaşım.” ifadesini kullanmıştı. Ralston, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla, Irak Savaşı öncesinde Türkiye’yi “Kuzey Cephesi”ne ikna etmek için Ankara’ya ziyaretlerde bulunmuştu.

1997 yılında Genelkurmay başkanlığına aday gösterilen dönemin Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanı General Joseph Ralston, 1980’lerde CIA çalışanı bir kadınla evlilik dışı aşk yaşadığının ortaya çıkması üzerine adaylığını çekmek zorunda kalmıştı. Ralston’u Genelkurmay başkanlığına getirmeyi çok isteyen dönemin Başkanı Bill Clinton, zina skandalı yüzünden kendisinin adaylıktan çekilmesi üzerine bu makama Hugh Shelton’ı atamıştı.

1965 yılında girdiği Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hemen her kademesinde görev alan Ralston, hava kuvvetlerinin modernizasyon sürecinde önemli roller aldı. Vietnam gazisi olan Ralston, Laos, Tayland ve Japonya’da da görev yaptı.

Ankara’nın terörle mücadele konusunda Washington’a karşı sesini iyice yükseltmesinin ardından Bush yönetimi terör örgütünün Kuzey Irak’tan tasfiyesi için Türkiye-ABD-Irak arasındaki işbirliği mekanizmasını aktifleştirerek, PKK ile mücadelede özel koordinatör atayacağını duyurmuştu. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un, geçtiğimiz günlerde koordinatörün kimliğiyle ilgili olarak “Türkiye’ye yakın bir isim. Öğrenince sevinecek ve şaşıracaksınız.” dediği belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious