PKK Mardin sorumlusuna müebbet hapis istemi

PKK Mardin sorumlusuna müebbet hapis istemi.7540
  • Giriş : 17.06.2008 / 12:35:00

MARDİN'de 7 asker ve 2 polis olmak üzere 9 güvenlik görevlisinin şehit olduğu eylemlere katılan ve güvenlik güçlerine teslim olan Rızgar kod adlı 42 yaşındaki PKK’lı Abdurrezzak Arslan hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında sorumlu düzeyde faaliyet yürüten ve örgütün Mardin bölge sorumluluğunu yaparken 4 ay önce güvenlik güçlerine teslim olan PKK’lı Abdurrezzak Arslan ile ilgili yürütülen soruşturma tamamladı. Sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, sanığın Şırnak’ın İdil İlçesi’nde bakkal dükkanı işletirken 1991'de örgüte katıldığı, şu anda PKK’nın Yürütme Konseyi Üyesi olan Suriyeli Rüstem Cudi ile birlikte Mardin, Kızıltepe, Derik, Viranşehir kırsalında tim komutanı olarak faaliyet yürüttüğü, 1994 yılında Kuzey Irak’a geçerek burada Haftanin, Gulika, Metina kamplarında eğitim aldığı, 1995 yılında örgütten kaçarak IKDP’nin istihbarat teşkilatı olan Parastin’e sığındığı, UNESCO’nun Duhok’taki temsilciliğinden mülteci formu aldığı ve bu form ile Duhok’ta inşaat işleri yürüten bir Türk firmasında çalışmaya başladıktan sonra İdil’deki eşi ve çocuklarını yanına aldığı belirtildi.

PKK ‘SAĞLAM GETİRECEĞİZ’ SÖZÜYLE IKDP'DEN ALDI

İddianameye göre PKK, Abdulrezzak Arslan’ı Mardin bölge sorumluluğu yaptığı için Mardin kırsalında gömülü olan cephaneliğin yerini göstermesi amacıyla 2003 yılında IKDP’den istedi. Terör örgütünün IKDP’ye verdiği “Sağlam getireceğiz” garantisıyla Irak’tan bir grup PKK’lıyla Türkiye’ye giriş yaparak Mardin kırsalına geldiği, cephaneliğin yerini gösterdikten sonra Ömeryan bölgesinde güvenlik güçleriyle karşılaştıkları, burada çıkan çatışmada kafasından yaralandığı ve tekrar Kuzey Irak’a geçerek bir süre örgüt kamplarında kaldıktan sonra tekrar PKK’lılar tarafından IKDP’ye teslim edildiği bildirildi.

7 ASKER, 2 POLİS 9 KİŞİYİ ŞEHİT ETMİŞ

İddianamede sanığın örgütte kaldığı süre içinde Mardin’in Derik ve Ömeryan kırsalında güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girdiği, 2 PKK’lının öldüğü çatışmada yaralandığı, Kızıltepe’nin Doğanlı Köyü’nde Sıtti Kurga’nın öldürülmesi, Derik’de Abdullah Dursun’un evinde öldürülmesi, Mardin’de 2 polisin şehit edilmesi, 2003 yılında Nusaybin-Midyat karayoluna uzaktan kumandalı mayın döşenip Adnan Yaslı, Nuh Kaya, Görkem Taş, Halim Bulut, Hakan Uykan, Sinan Tunç ve Gökmen Yavuz adlı askerlerin şehit olması, Hakan Kazanç ve Ümit Çepe adlı askerlerin ise yaralanması eyleminin talimatını verdiği, Kızıltepe İlçe Emniyet Amirliği’ne silahlı saldırıda bulunulması olay yerine gelen devriye polis aracına roketatarlı saldırıda bulunarak Sait Çelik, Mahmut Telli, Kasım Gözbaşı, Bülent Karakuş adlı polislerin yaralanması, devlet ajanı olduğu iddiasıyla Kızıltepe Doğanlı Köyü’nde Musa Kurga’nın evine roketli saldırıda bulunulması, İdil’de cezaevine giden bir askeri araca pusu kurulup roketli saldırıda bulunulması, Derik’te Bozok Jandarma Karakolu’na ağır silahlarla saldırıda bulunulması eylemlerinde bizzat yer alıp silah kullanmaktan ömür boyu hapisle cezalandırılması istendi.

GENERAL VE MİLLETVEKİLLERİ HEDEFTE

Teslim olduktan sonra sorgulanan Abdurezzak Arslan ifadesinde, PKK’nın önümüzdeki dönemde özellikle general, milletvekili ve bürokratlara yönelik suikast hazırlığı içinde olduğunu ve 1 ton plastik patlayıcı satın aldığını belirterek şöyle dedi:

“PKK’dan kaçtıktan sonra IKDP’nin istihbarat birimi Parastin’e gittim. Bu teşkilatın aracılığıyla Birleşmiş Milletler bünyesindeki UNESCO’nun Dohuk’ta bulunan temsilciliğinden adıma mülteci formu çıkarıldı. Bir süre mazot ticaretiyle uğraştım. PKK ile KDP’nin istihbarat teşkilatı birlikte çalışıyor. Çünkü ben örgütten kaçtıktan sonra PKK, Parastin’e müracaatta bulunmuş ve Mardin kırsalında gömülü olan cephaneliğin yerini göstermem için benim iademi istedi. Ben de kabul ettim ve IKDP’nin garantörlüğünde Mardin’e gidip silah deposunun yerini gösterdikten sonra PKK tekrar beni IKDP’ye teslim etti.

PKK, 1 ton plastik patlayıcı satın aldı. PKK mayınlama eylemlerini tırmandıracak. Özellikle metropol şehirlerde bombalama, molotof atma, iş yeri kundaklama, araç yakma eylemlerine yönelecekler. 2003 yılında örgütün gündeme getirdiği çok tartışılan, ancak kabul görmeyen bir eylem tarzı vardı. Özellikle general, milletvekili ve bürokrat gibi önemli şahsiyetlere yönelik suikast düşünülen bu eylem tarzı son dönemde yine örgütün gündemine geldi. Bu tür kişilere yönelik suikast yapılması için bazı örgüt elemanlarına özel suikast ve sabotaj eğitimi verilmektedir. Irak ordusuna ait silahları PKK kendi kamplarına taşıdı, ABD askerleri ise buna seyirci kaldı. IKDP, PKK’dan kaçan tecrübeli ve yetenekli olanları kendi silahlı peşmerge gücüne katıyor. Sağlık sorunu olan akli ve fiziki kabiliyeti zayıflar ise Habur Sınır Kapısı’na getirilerek resmi yollardan Türkiye’ye teslim ediliyor. IKDP’nin istihbarat birimi olan Parastin’in başında ise Mesut Barzani’nin oğlu Mansur Barzani var. Parastin’in asıl amacı Türkiye’ye yönelik faaliyet yürütmektedir. TSK’nın imkan ve kabiliyetleri hakkında bilgi toplamaktadırlar. Türkiye’den de bazı kişiler bu istihbarat teşkilatına bilgi sızdırıyorlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious