PKK mayınlarla vurmaya devam ediyor

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

PKK'ya yönelik 2007'de yapılan operasyonlarda 35 terör örgütü mensubu öldürülürken; 17 güvenlik görevlisi ise şehit oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

26 Temmuz 2006'da PKK, İsviçre'de Cenevre Çağrısı Örgütü yetkilileri ile yaptığı görüşme sonrasında kara mayınlarını kullanmamayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Mevsimsel taktik gereği sözde ateşkes ilan eden terör örgütü PKK, mayınlarla can almaya devam ediyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesini mayın tarlasına çeviren örgüt, son olarak Bingöl'ün Kiğı ilçesi kırsalında araziye döşediği mayınlara basan 3 askerin yaralanmasına neden oldu. Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesi Bulakbaşı köyü kırsalında ise, hayvan otlatan genç, mayına basarak ağır yaralandı

2007 yılında da terör örgütü PKK'yı çökertmek için yaptığı çalışmalarına aralıksız devam eden güvenlik güçleri, şimdiye kadar 35 teröristi etkisiz hale getirdi.

Birebir çatışmak yerine uzaktan vur kaç taktiğiyle ayakta kalmaya çalışan teröristler ise güvenlik güçlerine bölgeye döşedikleri mayınlarla zarar vermeye çalışıyor.

Terör örgütü bölgede arazi arama taraması yapan güvenlik güçlerinin geçtiği yerlere mayın döşemesi sonucu 17 kişi şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, mayın patlamaları sonucu ise 29 güvenlik görevlisi yaralandı.

Örgüte yönelik 2007 yılında ülke genelinde çalışmalarını aralıksız yürüten güvenlik güçleri, bugüne kadar aranan veya örgüte katılmak için yola çıkan 25 teröristi yakaladı.

Öte yandan terör örgütü PKK'nın gerçek yüzünü görerek örgütten kaçan 16'nın üzerinde terörist ise güvenlik güçlerine kendiliğinden teslim oldu. PKK terör örgütü tarafından döşenen mayınlara basma sonucunda Türkiye'de 1999-2006 yılları arasında 589'ü sivil toplam 988 kişi öldü. 3 binin üzerinde kişi de mayınlar sonucu sakat kaldı.

Türkiye'de terör örgütünün mayınlarına en çok kurban veren illerin başında ise Diyarbakır, Bingöl, Tunceli, Siirt, Şırnak ve Van geliyor.

ÖRGÜTÜN SIĞINAKLARINDA BİLGİSAYAR BULUNDU

Güvenlik güçlerinin örgüte yönelik başlattığı geniş çaplı operasyon ise hava ve kara destekli sürüyor.

Şırnak'ın Merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arazi araması esnasında, terör örgütü mensupları tarafından 3 ayrı noktadan uzun namlulu silahlar ile güvenlik güçlerine yapılan saldırı sonucu herhangi bir can ve mal kaybı meydana gelmedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde arazi araması yapan güvenlik güçleri, şimdiye kadar örgütün kullandığı sığınaklarda 200 kilonun üzerinde patlayıcı madde ele geçirdi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, son olarak Şırnak'ın Merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında, bir sığınak içerisinde bir adet hücum yeleği, bilgisayar, yaşam ve yiyecek malzemesi bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, bulunan malzemelerin imha edildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious