PKK militanlarının şok eden hedefi

PKK militanlarının şok eden hedefi.18513
  • Giriş : 29.04.2009 / 05:00:00
  • Güncelleme : 28.04.2009 / 23:52:40

ikinci iddianamede ek klasörlerde PKK militanlarının planlanan eylemlerle ilgili ifadelerine de yer veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna göre PKK, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından büyükşehirlerde eylem için hazırlık yapıyor. Tanınmış kişilere suikast planları hazırlanıyor. PKK militanlarından Mustafa Ulaş, en büyük hedeflerinn İstanbulluların yoğun olarak kullandıkları vapurlar olduğunu anlatıyor.

Ek klasörlerinde ifadeleri geçen Mustafa Ulaş ve Servet Akkaş, Türkiye'yi kana bulamak için bizatihi eylem yapmak için eğitildiklerini söylüyor. Örgüt son dönem stratejisi olarak metropol alanlarına ağırlık vermiş. Genellikle sansasyonel nitelikteki bombalama türü eylemler planladıklarını ifade eden Mustafa Ulaş, nasıl keşif yaptığını ayrıntılarıyla anlatıyor: "1999 Eminönü ilçesindeki Beşiktaş ilçesine giden Vapur iskelesinde güvenlik görevlilerinin olup olmadığını kontrol ettim. Güvenlik kameralarının ile X-Ray cihazının olmadığını tespit ettim. Buradan yine Sirkeci'deki Kadıköy İskelesi'ne keşif amaçlı gittim. Yarım saat kadar insanların vapura giriş şekillerini izledim. İnsanların rahatça ellerindeki poşet ve çantalarla hiçbir güvenlik kontrolüne maruz kalmadan vapura bindiklerini gördüm. Bunun üzerine amaçlı olarak elimde poşetle birlikte vapura bindim. Güvenlik kontrolü yapılmadığından, vapurun içinde gezerek keşif çalışması yaptım. İlk eylemi piknik tüpü ile vapurlara yönelik yapacaktım. AK Merkez adlı iş yerinin etrafını gezerek giriş çıkışları kontrol ettim insanların giriş yaptığı kapının 6-7 tane olduğunu, bir de otopark girişinin olduğunu, binanın dışında kamera bulunmadığını gördüm. Güvenlik tertibatının zayıf olduğunu gördüm."

KIrkpInar'I kaNa bulayacaktIk

Her yıl binlerce insanın katıldığı geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin de PKK'nın hedefinde olduğu ortaya çıktı. Mustafa Ulaş, İstanbul'dan sonra hedefinde Ankara ve Bursa olduğunu belirtiyor. İstanbul'da İhlas Holding'e, TGRT'ye ve ATV'ye Koç Holding'e, Sabancı Holding'e Ulusoy'a yönelik bombalı saldırılar yapmayı planladığını vurgulayan Ulaş, "Edirne'de her yıl düzenlenen Kırkpınar Güreşleri şenliklerinde bombalı saldın eylemleri yapmayı hedefliyorduk." şeklinde konuşuyor.

Hasan Cemal ve Ağar da hedefteydi

Ergenekon savcılarının ifadesini aldığı PKK militanları eski DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve gazeteci Hasan Cemal'e suikast yapmayı planladıklarını söyledi. Servet Akkaş isimli militan Ağar'a yönelik eylem planını şöyle ifade ediyor; "Yasemin Ağar'ın (Ağar'ın kızı) kabrinin üst tarafı topraktı. Burayı eşerek patlayıcıyı mermer bölümün altına yerleştirecektim. Bu işi ise ölüm yıldönümü olan 2 Ocak'tan on gün önce yapmayı planlamıştım. Ağar'ın mezarlığa geliş anını gördükten sonra bana ait olan cep telefonu ile düzeneğe bağlı cep telefonunu patlatarak eylemi gerçekleştirecektim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*